Kargo

Azerbaycan’ın kargo şirketi Silk Way yeni uçak siparişiyle büyüyor

Azerbaycan’dan dünyaya kargo taşıyan Silk Way West Havayolları, Boeing’ten 5 adet 777F tipi kargo uçağı almak üzere anlaşma imzaladı. Bu alımla birlikte havayolunun uçak tipine Boeing 747’den sonra 777 de eklenecek.

Bakü’de düzenlenen imza töreninde anlaşma Silk Way Group Başkanı Zaur Akhundov ile Boeing Ticari Uçaklar Başkanı Stan Deal arasında imzalandı. Törene Azerbaycan Ulaştırma Bakanı Rashad Nabiyev ile Azerbaycan’daki ABD Büyükelçisi Earle D. Litzenberger de katıldı.

Anlaşma ile ilgili olarak Silk Way Group Başkanı Zaur Akhundov “Filo yenilememiz için bu anlaşma büyük Önem taşıyor. İş birliğimizi uzun yıllara yayacağız” dedi.

SW Group şirketi olan Silk Way West’in halen filosuna 5 adet Boeing 747-400F ve 5 adet de 747-8F tipi kargo uçağı bulunuyor. Şirket 777F uçaklarıyla birlikte ek kapasite sağlayarak operasyonunu büyütmeyi hedefliyor. 

103 TON KAPASİTELİ

Türk Hava Yolları filosunda da bulunan 777F uçakları, toplam 103,7 ton kargo taşıma kapasitesine sahip. 777’lerin 200LR yolcu modelinden geliştirilen 777F’ler, tam kapasite yük ile 9 bin 200 kilometreye doğrudan uçabiliyor. Son rakamlara göre Boeing 777F için 247 uçak siparişi aldı. 25 havayolu için 202 uçak teslim edildi.

Grup içinde Silk Way West Boeing uçakları kullanırken Silk Way adını taşıyan diğer şirket ise 5 adet Ilyushin Il-76 uçuruyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap