Havalimanları

Tekrar toparlanma 2023’te başlayacak

Koronavirüs salgını ile aklımıza gelen ilk soru uçakların ne zaman uçuşlara başlayacağı. Ancak yolcular arasında sosyal mesafenin bırakılması, ek tedbirler, uçak bileti fiyatlarında ciddi bir artış yaşanabileceğine dikkat çekiyor. 

Sektör hakkında araştırmalar yapan Akademisyen Dr. Abdullah Nergiz, Amadeus Kıdemli Danışmanı Nevzat Arşan ve Lufthansa Türkiye Genel Müdürü Kemal Geçer, Tolga Özbek’in sorularını yanıtladı, gelişmeleri değerlendirdi.

Uçuşların ne zaman başlayabileceği konusunda Nergiz kısıtlı olarak Ramazan Bayramı öncesinde Türkiye’de iç hat uçuşlarının başlayabileceğine dikkat çekti. Arşan ise dış hat için işlerin iyi gitmesi durumunda Haziran ayı sonunda dış hatların kısıtlı olarak başlayabileceğini söyledi. Geçer, Türkiye’den çıkışlı uçuşların Haziran ayı sonu gibi yapılabileceğini ancak ülkeler arasında trafiğin alınacak kararlara bağlı olduğunu belirterek uçuşların başlasa bile 2018-2019 dönemindeki seviye ulaşmanın çok uzun süreceğini işaret etti.

 

UÇAK BİLETLERİ ARTACAK

Özellikle düşük maliyetli havayolları yolculara sundukları uygun bilet fiyatları ile ciddi bir çıkış yakalamıştı. Ancak koronavirüs salgınının ardından yeni kurallar gündemde. Havalimanına gelişten check-in’e, uçağa binişe kadar kurallar değişecek. Örneğin uçakta yolcular arasındaki koltuklar boş bırakılacak. Bu durum ise doluluğu etkileyerek uçak bilet fiyatlarının yükselmesine neden olacak. Bazı şirketler ise uçuş sayılarını azaltacak, hatta bir çok hattı da kapatacak. Bu durum arzın düşmesi ile bilet fiyatlarında tekrar bir çıkışı da getirecek.

PETROL FİYATLARI DÜŞÜYOR

Uçuşların durması, talebin adeta sıfırlanması ile petrol fiyatları dibe vurmuş durumda. Dr. Nergiz, bu durumun özellikle Ortadoğu, Norveç, Rusya gibi ülkelerdeki talebin düşmesi etkisini göstereceğini belirtirken Arşan ise kısa vadede petrol fiyatlarındaki düşüşün bilet fiyatlarını etkilemeyeceğini söyledi.

TOPARLANMA 2023’TE BAŞLAR

Tekrar bir salgın olmaması gibi olumlu senaryoya göre toparlanmanın 2023’ten itibaren başlanması bekleniyor. Kemal Geçer, krizin ‘V’ harfi değil uzun bir devam edecek “U’ harfi olduğu tahminini paylaştı. Krizin sonrasında ise kuralların değişmesiyle büyük birleşmelerin, iflasların giderek artması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap