Savunma

Akdeniz tatbikatının yankısı Yunanistan’dan geldi

Türk Silahlı Kuvvetlerinin 17 Nisan’da Akdeniz’de gerçekleştirdiği tatbikatın yankısı Yunanistan’dan geldi. Yunanlılar, Türk Hava Kuvvetleri’nin F-16’lar ve tanker ile havadan ihbar kontrol uçaklarıla ile gerçekleştirdiği uzun operasyonu detaylı haberler ile kamuoyuna aktardı. 

Akdeniz Tatbikatı hakkında haber yapan TRT’ye konuşan yazarımız Hakan Kılıç, “Birliklerin eğitimi ve eğitim seviyesini görmek, müşterek harekatlarda birlikler arasındaki koordinasyonu geliştirmek ve ortak komuta/kontrol kabiliyetlerini geliştirmek, halka ve bizzat ordu personeline psikolojik harekat gereği ordusuna güven duymasını sağlamak gibi pek çok sebepten bu tür adımlar atılır” şeklinde konuştu.

 

Tatbikatların bir başka boyutunun ‘gövde gösterisi’ olduğunu anlatan Kılıç, şöyle devam etti:

“En önemli gerekçelerinden birisi de bu. Bu yolla ülkeler silah sıkmadan caydırıcılık sağlanması yani basit anlatımla düşmana yumruğunu göstererek vurmadan korkutmayı amaçlar. İşte bu tatbikatta bu amaç diğer amaçlara göre çok öne çıktı. Doğu Akdeniz’deki bu adımımız tatbikattan ziyade gövde gösterisi, askeri literatüre uyarlarsak psikolojik harekat idi.”

‘Libya’daki terör hedeflerini vurup-dönebiliriz’ mesajı

Kılıç, Türkiye’nin bu tatbikatta komşu ülkelerin de gayet iyi bildiği imkan ve kabiliyetleri başarıyla sergilediğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Bu kabiliyetlerin gösterilip, tanıtılmasından ziyade, bunları kullanmaktan çekinmeyeceğimiz vurgusu ilan edilmiş oldu. Yoksa Türk Hava Kuvvetlerinin F-16 avcı uçakları ve KC-135 tanker uçakları vesilesi ile deniz aşırı menzillerde havada yakıt ikmali yaparak harekat icra edebileceği, bu arada hava sahasının kontrolü için E-7T Barış Kartalı HEİK uçağının görev yapabileceği bilinen, standart ve çok defa yapılmış uygulamalar. Aslında gösterilmek istenen zor durumda kalırsak Libya’daki hedefleri güvenli bir şekilde vurup, dönebiliriz idi. Bu mesaj gerekli yerlerce alındı.”

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

    1. Yunanca yazının Türkçesi: Türk medyası pronews.gr’nin birkaç gün önce büyük Türk hava tatbikatının esasen tüm ülkelerin, özellikle Yunanistan’ın Türkiye’nin “koridorda” geri adım atmayacağını görmesini yazdığımızı yazdığımızda bunu doğrulamaya geldi. »Bu, Doğu Akdeniz bölgesindeki hidrokarbonları değil, aynı zamanda Girit’in güney ve doğusunu da almak için Libya ile muhtıra ile açıldı. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı