Havalimanları

Çukurova Havalimanı ihalesi Favori ve YAKO’nun

Yüzde 85’i tamamlanan Çukurova Havalimanı ihalesinin kazananı Favori İşletmecilik AŞ/YAKO Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret AŞ oldu. Grup, 297 milyon 100 bin Euro artı KDV teklifi ile ihaleyi kazandı. Kozuvo Grubu şirketlerinden olan Favori ve YAKO, havalimanı işletmeciliğine Somali’de başlamıştı.

Dün Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü binasında yapılan ihale için 7 şirket dosya aldı. İhalede Favori İşletmecilik AŞ/YAKO Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret AŞ ortak girişimi, EMT İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ/Ziver İnşaat Taah. Mad. Tur. Paz. San. Tic. AŞ ortak girişimi, RC Rönesans İnşaat Taahhüt AŞ, IC İçtaş İnşaat ve Ticaret AŞ, YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ, TAV Havalimanları Holding AŞ teklif verdi. Taya Liman İşletmesi AŞ tarafından teşekkür mektubu sunuldu.

Yapılan kontrol ardından teklif artırma sürecine geçildi, 147’inci tur sorunda Favori İşletmecilik AŞ/YAKO Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret AŞ ihaleyi kazandı. İhalenin geçerliliği, DHMİ Yönetim Kurulu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından onaylanmasının ardından resmiyet kazanacak.

25 YIL İŞLETME SÜRECİ

Yapılan ihalede önce havalimanının kalan yüzde 15’lik bölümü tamamlanacak. Bunu hizmete alım izleyecek. Favori İşletmecilik AŞ/YAKO Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret AŞ, toplam 25 yıl boyunca Çukurova Havalimanı’nı işletecek.

SOMALİ MOGADİŞİ HAVALİMANI İŞLETMECİSİ

Her iki şirket de Tekirdağ-Çerkezköy merkezli kurulan Kozuva Grubu içinde yer alıyor. Favori LLC, daha önceden havalimanı işletmeciliğine  Somali-Mogadişu Aden Abdulle Uluslararası Havalimanı ile girmişti. Şirket havalimanını 20 yıl süre ile işletecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala