Hava Kuvvetleri

Japonya son F-4EJ’lerini emekli etti

Japon Hava Kuvvetleri, 49 yıldır kullandığı F-4EJ Phantom’ları yaptığı tören ile emekli etti. Son F-4EJ filosu olan 301’nci Filo’da özel bir tören düzenlendi. Törene geçmişte F-4 uçaklarında görev yapan askeri personel de katıldı.

Japonya, 1971 yılında ilk F-4E’nin özel modeli olan F-4EJ’yi teslim almaya başladı. McDonnell Douglas ile yapılan anlaşma sonrasında F-4EJ ve keşif modelleri RF-4EJ’ler Japonya’da Mitsubishi tarafından imal edildi.

Uzun yıllar teslim edilen 140 uçak Japon Hava Kuvvetleri’nin ana vurucu gücünü oluşturdu. Yeni uçaklarla filosunu modernize eden Japonya, F-4EJ’lerin yerine F-35 kullanıyor. Son filo olan 301’inci filo ise dün yapılan törenle 49 yıldır kullandığı uçaklarına veda etmiş oldu. Bir süre önce de Japonya uçakların keşif modeli olan RF-4EJ’leri emekli etmişti. Japonya, F-4 serisini en renkli boyayan hava kuvvetine sahipti.

İlk uçuşunu 1958 yılında yapan F-4 uçakları, ABD Donanması, Deniz Piyadeleri ve Hava Kuvvetleri tarafından uzun yıllar kullanıldı. Halen F-4’ler Türkiye’nin yanı sıra Yunanistan, İran, Güney Kore envanterinde.

Türk Hava Kuvvetleri’nde de 1974’te hizmete girdi. Halen kalan son F-4E’ler, gerçekleştirilen özel modernizasyon ile hava-yer görevlerinde kullanılıyor. F-4E 2020 Terminatör olarak adlandırılan uçaklar 111. Filo’da görev yapıyor.

İŞTE JAPONLARIN RENKLİ R/F-4EJ UÇAKLARI

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap