HaberlerTolga Özbek

Havalimanında su ne kadar olmalı?

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan geçtiğimiz Aralık ayında İstanbul’a uçarken TAV’ın ikram şirketi BTA’nın restoranında suya bakmış ve 10 TL’lik fiyatı görmüştüm. Su, Coca Cola’nın satış yaptığı tüm noktalara çok uygun fiyatla verdiği Damla markasıydı.

Geçtiğimiz gün ise bir başka uçuşta tekrar ‘bakma’ şansına sahip oldum. BTA fiyatı 15 TL’ye çıkarmıştı. Daha uçağımın kalkış saatine vardı. Yürümeye başladım. Biraz ileride yine BTA tarafından işletilen kafede Damla su 14 TL idi. Biraz daha yürüyüncü bu sefer karşıma Starbucks çıktı. Orada Erikli su 11.75 TL’ye satılıyordu.

Terminalin bu sefer 103 numaralı yolcu kapısına doğru dönerek yürümeye başladım. Artık uçakların seyreldiği noktada BTA tarafından konulmuş bir otomata rastladım. Küçücük yazılmış rakamlardan bu sefer 8 TL rakamını gördüm.

Cep telefonunumdan Pegasus’un kafeterya hizmetine baktım. Uçakta satılan su 6 TL idi. 

İstanbul Havalimanı’na indikten sonra çıkışta Simit Sarayı büfesine uğradım. Orada da Damla su 11 TL’ydi.

Havalimanlarımızda yiyecek-içecek bana göre pahalı. Parası çok olan satın alabilir. Ancak markette 2 TL olan suyun örneğin Ankara Esenboğa Havalimanında 15 TL’ye satılmasını anlamak mümkün değil.

Terminal işletmecisi TAV diyecek ki “DHMİ bize euro ile kiralıyor, şu kadar istiyor, bu kadar maliyet”. Çorbayı, döneri istediğiniz kadar artırın. Ama bu su… Boğazınıza bir şey takılmış, koşturmaktan diliniz damağınıza yapışmış veya yanınızdaki çocuğunuz istiyor olabilir.Ulaşılabilir olması, rahatça alınabilir olması gerekiyor.

New York’ta havalimanı-şehir fiyat oranı

Sitemizin de yazarlarından Dr. Abdullah Nergiz, geçtiğimiz günlerde Havayolu 101 blogunda ilginç bir araştırmaya yer vermişti:

“New York’taki JFK, LaGuardia ve Newark Havalimanları’ndaki fiyatlar yolcular tarafından şikayet edilmişti. İşletmeci OTG şirketi fiyatları güncellemek zorunda kalkıştı. Zira kurallara göre, havalimanlarındaki yiyecek ve içecekler, New York kent merkezindeki fiyatlardan en fazla %10 oranında daha pahalı olabiliyordu”

Yazının devamını linkten okuyabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala