Hava KuvvetleriHavacılık Endüstrisi

Avrupa’nın gelecek nesil savaş uçağı motoruna yeni ortak

Almanya ve Fransa tarafından geliştirilen Future Combat Air System (FCAS-Gelecek Savaş Sistemi) için motor çalışmalarını Alman MTU Aero Engines, Fransız Safran Aircraft Engines ve İspanyol ITP Aero şirketleri tarafından yapılacak.

Daha önceden Alman MTU ve Safran’ın yeni ortak girişimi EUMET’in ana ortağı olarak programa katılan İspanyol ITP, Fransa, Almanya ve İspanya arasında eşit bir iş paylaşımına izin verecek. EUMET, ana ortak olarak ITP Aero ile Yeni Nesil Savaşçı ile ilgili tüm motor faaliyetleri için ülkelerdeki tek ana yüklenici olacak.

İlk tanıtımı 2019’da Paris Havacılık Fuarı’nda yapılan FCAS, Almanya, Fransa ve İspanya ortaklığında hayata geçirilecek. Sistem insanlı, çift motorlu bir savaş uçağı ile birlikte görev yapan jet motorlu İHA sistemini de içeriyor.

2040’TA HİZMETE GİRECEK

MTU Baş Program Sorumlusu ve EUMET Hissedarlar Toplantısının ilk Başkanı Michael Schreyögg, “Motorun tüm yaşam döngüsü boyunca ortaklar arasında pragmatik ve odaklanmış kararlar için güvenilir ve sağlam bir çerçeve belirledik. Buna ulaştıktan sonra, önümüzdeki birkaç ay boyunca gösterici aşaması için sözleşmeyi güvence altına almak ve 2040’a kadar oldukça iddialı zaman çizelgemize uygun olarak geliştirme faaliyetlerini artırmak” diye konuştu.

Safran Uçak Motorları İcra Kurulu Başkanı Jean-Paul Alary, “FCAS, askeri motorlardaki temel yetkinliklerimizi korumayı ve aynı zamanda ulusal ve Avrupa savunma yeteneklerini güçlendirmeyi sağlayan son derece stratejik bir programdır” dedi. “NGF motor tasarımı ve entegrasyonunun lideri olarak, Safran Aircraft Engines sağlam temeller inşa etmeyi ve MTU ve ITP Aero ekipleriyle ortaklığı güçlendirmeyi dört gözle bekliyor.”

İSPANYOL DESTEĞİ

ITP Aero CEO’su Carlos Alzola, ”Bugünkü anlaşma, ITP Aero ve FCAS programı için çok önemli bir kilometre taşını işaret ediyor. Bu programın, Avrupa savunmasının geleceğinde İspanyol savunma endüstrisinin rolünü ve yeteneklerini sergileyerek ilerleyen ITP Aero için yararlı olacağına inanıyoruz. Ortaklarımız Safran ve MTU Aero ile çalışmayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

ORTAKLIK YAPISI

EUMET bünyesinde, Safran Aircraft Engines motorun genel tasarımına ve entegrasyonuna liderlik ederken, MTU Aero Engines motor servis faaliyetlerine liderlik edecek. ITP Aero, motor tasarımına tamamen entegre edilecek ve diğer öğelerin yanı sıra düşük basınçlı türbin ve nozulu geliştirecek.

Ulusal yetkililer tarafından tanımlanan zaman çizelgesine göre, FCAS programını bir sonraki seviyeye taşımak için bir sonraki Araştırma ve Teknoloji aşaması (R&T 1B / 2) bu yılın ortasına kadar ulusal onay süreçlerinden geçmeyi hedefliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap