Genel Havacılık

Mermi gibi özel uçak

Kaliforniya merkezli Otto Aviation adlı bir ABD şirketi, Celera 500L adlı, uzun menzilli şimdilik JetA-1 yakıtla çalışan bir yolcu uçağının prototipini ilk kez tanıttı. Mermiye benzeyen gövde yapısı ile farklı bir bakış sunan uçak, FAA onayınıda alarak test uçuşlarına başladı  ve şu ana kadar 31 başarılı uçuş gerçekleştirdi.

Son uçuş 26 Ağustos 2020 de tamamlayıp ilk açıklamasını yaptı. Firmanın gövde tasarımı  ile ilgili 7 patent aldığı biliniyor.

Otto Aviation’ın Celera 500L‘si olası  insansız varyantlar ile istihbarat, gözetleme ve keşif görevleri için yapılandırılmış askeri versiyonlarını da üreteceğini açıkladı.

pastedGraphic.png

Neden bu derece sıra dışı, geniş iç mekanlı bir uçağa ihtiyaç var? Uçağın saatte 450 mil maksimum seyir hızı, 4.500 milin üzerinde menzili ve çok büyük bir kabine sahip. Otto Aviation Başkanı ve Baş Bilimcisi William Otto; Amerikan Hava Kuvvetleri’nin stratejik bombardıman uçağı Rockwell imalatı B-1B’nin de tasarımcısı.

Uçağın 1 Galon JetA-1 yakıt ile 18 ila 25 mil arasında şaşırtıcı bir yakıt ekonomisi var. Karbon emisyon ölçümlerinde kişi başına ticari bir yolcu uçağına kıyasla % 80’in üzerinde az karbon salınımı yapmaktadır.

pastedGraphic_1.png

Üreticiye göre, uçağın özel tasarımı, laminer akış, kanatlar ve kuyruk yüzeylerini kullanarak bu performansı sağlamıştır. Olağandışı şekli sürtünmeyi azaltarak üstün aerodinamik, hız ve yakıt verimliliği elde etmiştir.

pastedGraphic_2.png

Otto Aviation’ın ilk günden beri bu tasarım ile , havacılıkta devrim yaratacak  aerodinamik verimliliğinden, arkadan  itme ve yakıt  teknolojisine kadar mühendislik eseri olduğunu iddia etti. Pek açıklanmayan Hidrojen yakıtlı ilk yolcu uçağıda tarihe geçebilir.

Devrim niteliğindeki yüksek verimli yolcu uçaklarının gelecek vizyonunu hedefliyor gibi gözüküyor. İş Jeti pazarıda göz ardı edilemez şekilde dünyada büyümekte. Covid-19 sonrası bazı analistler iş jeti pazarının 2020’de yıllık % 7,3 artışla 18,8 milyar dolardan 2030 yılına kadar 38 milyar dolara çıkacağını tahmin ediyor.

pastedGraphic_3.png

İkinci etapta farklı yakıt türleri, elektrikli-bataryalı modelinin devrede olacağı biliniyor.

Celera 500L’de gövde içinde yok olmuş bir kokpit ön camı, gözyaşı gövde tasarımı , uçakta geniş iç hacim ve yüksek aerodinamik verimliliği sağlanmış.  Pervane boyutu bile genel uçağa göre küçük görünüyor, itme kuvvetinin performans değerleri henüz açıklanmadı.

Yurt dışı havacılık makalelerinde yazılıp çizilenlere bakarsak durum farklı.

Otto Aviation şirketi kime, ne amaçlı üretileceği konusunda bilgi paylaşmayan , fakat ilk prototiple FAA onayını alan ilk şirket. Bu durumda akıllara bu projenin askeri amaçlarla kullanılacağı, hatta insansız, elektrikli gözetleme uçağı olacağı konusunda ip uçları veriyor.