Savunma

Yunanistan Fransa ve AB’ye 10 milyar Euro’luk diyet

Doğu Akdeniz’de Türkiye ve Yunanistan karşı karşıya gelmişti. Arkasına Fransa ve Avrupa Birliği’ni de alan Yunanistan bu destek karşılığında önümüzdeki 5 yıl içinde 10 milyar Euro’luk silah alımı yapacak.

Yunanistan 5 yıl içinde odaklanacağı projeler arasında 18 adet Fransız Dassault imalatı Rafale savaş uçağı alımı gerçekleştirecek. Fransa, 8 adet Rafale uçağını ikinci el olarak ücretsiz Yunanistan’a hibe edecek. 10 adet uçağın parası Yunanistan tarafından verilecek.

Yunanistan ayrıca sahip olduğu 44 adet Mirage 2000 uçağının da modernizasyonunu bu program içinde tamamlamak istiyor. Bir bölümü uçamaz hale gelen uçaklar için ciddi bir modernizasyon için yaklaşık 1,5 milyar Euro’luk pay ayrılması planlanıyor. 

Bir başka proje ise Hava ve Deniz Kuvvetleri’nin elindeki Fransız-Alman ortak imalatı Eurocopter AS332’lerin bakım ve modernizasyonu da gündemde. 

Deniz kuvvetleri için Yunanistan’dan yeni fırkateyn almak için masaya otururken Almanya’dan satın alınan 214 tipi ve 209 tipi denizaltılar için 33 yeni torpilin alımı da planlanıyor. Yunan Deniz Kuvvetleri ABD’den Sikorsky imalatı 4 adet SeaHawk helikopterini de envanterine katacak.

LOJİSTİK BÜYÜK KARMAŞA

Yunanistan mevcut F-16 ve Mirage 2000 ağırlıklı hava kuvvetlerine bir filo Rafale alması lojistik olarak bir yük daha binecek. Yunan Hava Kuvvetleri, ayrı bir uçak tipini uçurmak ve bakımını yapmak konusunda yatırım yapacak. Halen Yunanistan’da F-16 ve Mirage 2000’lerin yanı sıra Almanya tarafından modernize edilmiş F-4E uçakları da bulunuyor. Yunanistan bir taraftan ABD’den F-35 almak istiyor.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Bu kadar karmaşa Yunanistan’a felaket getirecektir. Halk şimdi bu alımlara sempatik baksa da refah seviyelerinin düşmesi ve borçlanmanın artmasıyla iç karmaşa çıkar ve hükümet aleyhinde istenmeyen sonuçlar doğudurur.

  2. Ver Allahım ver…
    Rafale uçaklarının bir saatlik uçuşu için kaç saat bakım gerekiyor?

  3. Birakin alsinlar, Rafale zaten 4. nesil bir ucak, tepe tepe kullansinlar. Rafale´in bazi parcalari, ABD menseli, ABD izin verecekmi , bu baska konu. Gecenlerde Fransa´nin Misir´a ikinci parti Rafale satisini, ABD engellemisti. Asil konu Fransa, Rafale filan degil. Yunanistan bir „Failed State“, yani iflas etmis bir ülke. Yunanistan´in tüm borclarini Almanya ödedi, ve halen ödemekte. Yani Almanya nerdeyse tüm Yunanistan´i satin almis bir ülke. Yunanistan Almanya´nin izni olmadan hic bir sey yapamiyor. Dolayisla Dogu Akdeniz´deki sözde Yunan gazina, Almanya kendi gazi gözüyle bakiyor. Konuya bu acidan bakalim, bu cok daha mühüm. Tuncay DENIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap