Genel Havacılık

Gulfstream’in yeni iş jeti: G700

ABD’li uçak imalatçısı Gulfstream, son yıllarda ağırlık verdiği tasarım çalışmalarına yeni bir model daha ekledi. G700 ardı verilen uçak, uçuş testlerine başladı. Gulfstream ailesinin en büyük modeli olacak G700’ün koltuk kapasitesi 19’a kadar çıkartılabiliyor. İmalatçı teslimatlarına 2022’de başlamayı hedefliyor.

İlk uçuş, 14 Şubat 2020 tarihinde Savannah’ta gerçekleştirildi. Yerel saatle 13.19’da Savannah/Hilton Head Havalimanı’ndan kalkan G700, 2 saat 32 dakika havada kaldı. İlk uçuşta G700’ün temel sistemleri test edildi. İş jetinde ayrıca bir ilke de imza atıldı. Gerçekleştirilen ilk uçuşta, 30/70 karışım oranındaki sürdürülebilir havacılık yakıtıyla yapıldı.

Program, hâlihazırda üretilmiş beş uçuş test uçağını ve yük testini tamamlamış yapısal bir test materyalini içeriyor. Gulfstream, 2022’ye kadar tüm sertifikasyon çalışmalarını bitirmeyi hedefliyor.

g700 kabin 1

GENİŞ KABİN

Sektörün en uzun, en geniş ve en yüksek kabinine ve 20 Gulfstream panoramik oval pencereye sahip G700’de beş yaşam alanı bulunuyor. 3 metreden uzun mutfak alanına sahip bir ultragalley ve mürettebat kabini ya da yolcu salonu olarak kullanılabilecek alanlar da dâhil olmak üzere yepyeni birçok iç farklılığın tanıtıldığı uçakta günün farklı saatlerine göre ayarlanabilen ultra yüksek çözünürlüklü sirkadiyen aydınlatma sistemi, hoparlörsüz surround ses ve duşlu bir master süit yeralıyor.

Rolls-Royce Pearl 700 motorlarıyla güçlendirilmiş G700 iş jeti, Gulfstream tasarımlı aerodinamik ve tamamen yeni kanat uçları (winglet) ile donatıldı.

0.90 Mach yüksek hızda 11.853 km menzili bulunan uçak, uzun mesafe seyrüsefer sürati olan 0.85 Mach ile 13.890 km mesafe kat edebiliyor.

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı