Bakım

TEI’den sivil motor bakım adımı

Son yıllarda özgün tasarım motor programları ile önemli bir adım atan TUSAŞ Motor Sanayii (TEI), sivil uçak motor bakımı için önemli bir adım attı. TEI, Avrupalı havacılık otoritesi EASA Part 145 kapsamında bakım yetkisi aldı.

Şirketten yapılan açıklamada “ EASA Part 145 kapsamında dünyanın en çok tercih edilen yeni nesil ticari motoru LEAP motorunun komponentleri için bakım hizmeti vermek üzere EASA tarafından onaylandık. Onayla birlikte ilk defa sivil havacılık motor programlarına da bakım hizmeti vermeye başlıyoruz” dendi.

Boeing 737 MAX ve Airbus A320neo serilerinde kullanılan Leap1 motoru, CFMI tarafından tasarlandı. Motorla ilgili bir çok parça da TEI tarafından başarıyla üretiliyor.

TEI şimdi üretimindeki başarısını bakımda da sürdürecek. CFM56 Leap 1 motorları konusunda adım atan TEI, bu konuda da yatırım gerçekleştirecek. Son yıllarda bir çok motor imalatçısı bakım pazarına adım atarak bu konuda faaliyetlerini artırıyor. Geçmiş yıllarda Pratt&Whithey, Türk Hava Yolları ile ortak olarak Turkish Engine Center (TEC) şirketini kurmuştu. Merkez, hem THY hem de bölgedeki uçak motorlarına halen bakım hizmetini İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı tesislerinde sürdürüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala