Haberler

Baf Havalimanı’ndan Hafter’e götürülmeye çalışan uçak

ki yıldır Kıbrıs Rum Kesimi’nde Baf Havalimanı apronunda bekleyen bir uçak, Birleşmiş Milletler Silah Kaçakçılığı Raporu’na girdi. Tubroprop motor takılarak yakın hava desteği modeli haline getirilen Trush tipi ilaçlama uçağı, Sırbistan’dan başlayıp Ürdün’e oradan da Libya’ya götürülüp darbeci Hafter güçlerine teslim edilmek istenmişti. İşte uçağın hikayesi…

Trush tipi uçak, uzun yıllar ABD’de zirai ilaçlama amaçlı uçmuştu. Normalde piston motorlu olarak tasarlanan uçağa önce daha güçlü turboprop motor takıldı. 

Tarihler Ağustos 2018’i gösterirken uçağın ABD’den sonraki durağı Sırbistan oldu. Bir süre sonra da uçak Ürdün’e satıldı. İddialara göre burada bazı modifikasyonlar gerçekleştirildi. Kanat ve gövde altına silah ve görev podları taşınması için pylon takılmıştı.

Bir yıla yakın süre geçmişti. Temmuz 2019’da uçak bilinmez bir nedenle Ürdün Sivil Havacılık Otoritesi tarafından ‘sınırdışı’ edilme kararı alındı. Uçak Libya’ya gidecekti. Ancak rotası üzerinde yakıt ikmali yapması gerekiyordu. Hedef, Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki Larnaka Havalimanı’ydı.

İKİ YILDIR BEKLİYOR

Uçağın Larnaka’ya inişine izin verilmedi. Sonrasında Kıbrıs Rum Kesimi’nde Baf Havalimanı’na yönlendirildi. Buraya da indi. Ancak sonrasında işler karıştı. Evrak eksikliği ile başlayan sorunlar nedeniyle Trush’ın Libya’ya gitmesine izin verilmedi. Halen uçak iki yıldır Baf Havalimanı’nda bekliyor. 

Uçak bir süre kimsenin ilgisini çekmezken yapılan araştırmalar sonrasında yavaş yavaş darbeci Hafter bağlantıları tespit edilmeye başladı. Yetkililer, Libya Uzmanlar Paneli’nin bu yılın başlarında BM Güvenlik Konseyi’ne sunduğu bir raporun ardından uçağın yasadışı faaliyetlerle olası bağlantıları konusunda uyarıldı.

BM RAPORUNA GİRDİ

Baf’ta bir hangarda bulunan uçak, yetkililerin bu tür faaliyetlere karıştığından şüphelenilen birkaç hafta önce uyarılmasının ardından polis tarafından korunmaya başlandı. Birleşmiş Milletler uzmanlarından oluşan bir ekibin uçağı incelemek için Kasım ayında adaya gelmesi bekleniyor.

Kıbrıs Rum Kesimi Sivil Havacılık Operasyon Direktörü Haris Antoniades, çeşitli devletlere hizmet sunan bir paramiliter şirketin filosunun parçası olduğunu ve bunun değiştirilip değiştirilmediğini ve Libya silah ambargosunun ihlaliyle bağlantılı olup olmadığını BM’nin görmek istediğini söyledi.

Rapora göre, söz konusu uçağın darbeciHalife Hafter’e bağlı silahlı gruplar tarafından kullanılacağına dikkat çekildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala