Savunma

İkinci paket S-400 alınacak mı?

Son günlerde Türkiye’nin gündeminde yine S-400 hava savunma sistemi var. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyareti sırasında CBS’e verdiği röportajda hava savunma sistemini Türkiye’nin hangi ülkeden alacağına hiç bir ülkenin müdahale edemeyeceğini söyleyince cevap ABD Başkanı Biden’dan geldi. 

Beyaz Saray’da gazetecilerin bu sorusunu yanıtlayan Biden, Türkiye’nin S-400 alımı için “We’ve already through there (Bu konuları çoktan geçtik)” dedi.

Son 6 aylık dönemde Ruslar çok fazla “Türkiye ile ikinci paket S-400 konusunda el sıkışıldı” haberi yaptı. Bu konuda Türkiye sessizliğini korudu. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyaretinde Başkan Biden ile görüşememesi sonrasında verdiği röportajda sözleri dikkat çekti:

“Bundan sonraki dönemde de kimse bizim savunma sistemleri noktasında hangi ülkeden ne kadar ne alacağımıza müdahale edemez. Bunun kararını verecek olan biziz. Şu anda 84 milyon nüfusa sahip bir ülke olan Türkiye, kendi savunma noktasındaki bütün kararlılığını ortaya koyacaktır. Bu kararına da kimse müdahale edemez”

ABD Başkanı Joe Biden, hafta sonu tatilini bitirip Beyaz Saray’a ayak bastığında kendisine yöneltilen ilk sorulardan biri Türkiye oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CBS televizyonuna verdiği mülakatta Rusya’dan ikinci S-400 partisinin alınacağı söylemesi, ABD Başkanı’na soruldu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin S-400 alımı karşısında ABD’nin tutumuyla ilgili, “Ona karışamaz. Siz bana Patriot vermezseniz, savunma noktasında benim bir başka ülkeden alacağım herhangi bir savunma sistemine müdahale edemezsiniz. Bakın bu konuda NATO Genel Sekreteri Stoltenberg gayet güzel bir açıklama yaptı; ‘Biz ortaklarımızın kimden, nereden, ne kadar herhangi bir sistem satın aldığına müdahale edemeyiz.’ dedi. Kim bu? Stoltenberg; NATO’nun Genel Sekreteri. Buyurun, gerçek ortada. Kimse kusura bakmasın. Ben de şunu söyleyeceğim; Türkiye’nin güvenlik riskini kim paylaşacak? Türkiye, kendi güvenlik riskini kendisi temin edemezse, acaba birilerinin eline avucuna mı bakacak? Sen bana Patriot vermeyeceksin, benim hangi ülkeden, hangi savunma sistemini aldığıma da müdahale edeceksin! Öyle bir şey olamaz.” demişti.

TEMMUZ 2019’DA BAŞLAYAN SÜREÇ

Türkiye Rusya ile gerçekleştirdiği S-400 hava savunma sistemi alımından sonra teslimatın başlamasıyla birlikte ABD ile ilişkiler gerilmişti. ABD Türkiye’yi F-35 programından çıkarmıştı. Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilen sistemler uzun süre kullanılmamış, sonrasında Sinop’ta bazı testler yapılmıştı. Ancak bu testler sonrasında Türkiye resmi olarak ‘harbe hazır’ açıklaması yapmamıştı.

SURİYE VE RUSYA

Son dönemde İdlib tarafında sıcak günler yaşanıyor. Bölgedeki Türk Silahlı Kuvvetleri üslerinin yakınlarına düşer Rus ve Suriye uçaklarının bombaları, füzeleri sonrasında ortaya bir iddia atıldı. Türk Hava savunma füzelerinin bir Rus helikopterine kitlendiği iddia edildi. Bu iddialar Rusya ve Türkiye tarafından doğrulanmadı.

TSK, bölgedeki gücünü artırırken karşı tarafta Rusya, Suriye, İran güçlerinde de artış var. Terör örgütü PKK’nın bölgedeki kolu YPG için de ABD’nin askeri güç kaydırması da dikkat çekici.

Bu konu, önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan e Rus lider Putin’in buluşmasında da masada konuşulacak en önemli konu.

Türkiye ikinci paket S-400 alacak mı? ABD ile ilişkiler ne olacak? Suriye konusunda bir adım atılacak mı? Anlaşılan ön planda S-400 olsa da bölge çok sıcak günlere gebe.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala