HaberlerKargo

A350’nin yeni görevi kargo

Airbus’ın yeni nesil çift motorlu yolcu uçağı A350’nin kargo modeli için ilk sipariş Dubai AirShow sırasında Air Lease Corporation’dan (ALC) geldi. Şirket ilk 7 A350 kargo uçağı için sipariş anlaşması yaptı.

Airbus, A350’nin kabinini değiştirerek 109 ton taşıyabilen hale getirecek. A350 kargonun menzili ise 5 bin deniz mili yani 9 bin 250 kilometre olarak belirlendi. Avrupalı imalatçı bu alanda ciddi bir pazar görüyor.

Airbus Satış Befi Christian Scherer, üreticinin uzun menzilli kargo kategorisinde “A350-900 uçağın biraz altında” bir pazar gördüğünü ve bunun A350F’nin “iyi bir pay almasını” amaçladığını söyledi.

Eski rakiplerinden daha yüksek verimliliğe sahip yeni bir uçak modeli ile kargo şirketleri yüklerini daha ekonomik olarak taşıyabilecek. A350 özellikle Boeing’in 777 serisinin hakim olduğu kargo pazarında kısa sürede yerini alması bekleniyor.

Anlaşma duyurusunun bir parçası olarak gazetecilere konuşan ve A350F’ye ek olarak 100’den fazla yolcu uçağı siparişi veren ALC’nin yönetim kurulu başkanı Steven Udvar-Hazy, kargo uçağı kiralama pazarının farklı modellerle yeni bir aşamaya geçtiğini söyledi. Udvar-Hazy, halen bu uçakların finansal kiralaması için 5 ayrı havayolu ile görüştüklerine de dikkat çekti.

Tek pilot denemesi

Uçakta yeni nesil sistemler de denenecek. Bunlardan biri tek pilotlu sistem. Uçak böylelikle 6 saat ve üzerindeki uçuşlara 3 pilot yerine iki pilot ile gidebilecek. Geliştirilen sistem, gelecekte kullanılacak tek pilot ve sonrasındaki pilotsuz uçaklar için önemli bir adım oluşturacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala