Türk Savunma Sanayi

İlk T-70 gövdesi tamamlandı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ), T70 olarak adlandırılan Genel Maksat Helikopteri Projesi için birleştirilmiş ilk gövde teslimatını tamamladı. 

TUSAŞ Bülten’de verilen bilgiye göre, Yapısal Genel Müdür Yardımcılığı iş payına aktarılan ilk gövdede DGF 8 (H/C16) Kabin Kokpit ve Kuyruk birleştirme işlemlerini başarıyla tamamladı. Montajı yapılan ilk gövde düzenlenen törenle TUSAŞ Helikopter Genel Müdür Yardımcılığına teslim edildi. Yapısal Genel Müdürlüğü Yardımcılığı, T70 GMH projesi “birleştirilmiş gövde” teslimatlarına da hız kazandırmak amacıyla çalışmalarına devam ediyor.

Sikorsky’nin kazandığı ihalede, Black Hawk serisinin uluslararası modeli olan S70i’den geliştirilen T70, Türkiye’nin istediği özellikler ile hayata geçirildi. TUSAŞ ana yükleniciliğindeki T70 Projesi’nde Aselsan, TEI, Alp Havacılık firmalarıda görev yapıyor. 

Toplam 109 adet helikopterin Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü’ne teslim edilecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala