Deniz KuvvetleriSavunma

Endonezya HAVELSAN Advent sistemi alıyor

HAVELSAN, Türk Deniz Kuvvetleri için geliştirdiği ADVENT Savaş Yönetim Sistemi’ni Endonezya’ya ihraç ediyor. Sistem, Endonezya Donanması’nın açık deniz karakol gemilerine entegre edecek. Projede HAVELSAN, Thales Nederland ile birlikte görev yapacak.

Janes Dergisi’nde yer alan habere göre, Thales Nederland şirketi donanım bileşenlerini tedarik edecek. Ana sistem yapısı da HAVELSAN tarafından hazırlanacak. Böylelikle Advent sisteminin ilk yurtdışı kullanıcısı Endonezya Donanması olacak.

HAVELSAN bu sistem ile Asya pazarına girerken başta Endonezya olmak üzere farklı ülkelere de Advent’i pazarlamak üzere çalışmalar yapıyor. Bu yılı 80 milyon dolarlık ihracat ile tamamlayan HAVELSAN, gelecek yıl yeni projelerle birlikte ihracatını 100 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor.

Bu konuda Saha EXPO’da Tolga Özbek’e bilgi veren HAVELSAN İş Geliştirme ve Pazarlama’dan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Şevket Ünal, “Halen Malezya ve Bangladeş başta olmak üzere bölgedeki ihaleleri etkin olarak takip ediyoruz. Filipinlerde ise simülatör ile yer alıyoruz. Bir defa girdiğimiz ülkeye daha farklı ürünler vermek, pazarımızı büyütmek en büyük hedefimiz” demişti:

 

Ağ destekli Veri Entegre sistemi ADVENT

ADVENT (Ağ Destekli Veri Entegre) SYS; tek gemi yerine kuvvet odaklı, ağ destekli harekât yaklaşımının gerektirdiği ihtiyaçlara cevap veren yeni nesil bir komuta ve kontrol sistemidir.

ADVENT SYS ile tam bütünleşik taktik veri linkleri (Link 11, Link 16 ve Link 22, SIMPLE, JREAP ve VMF) işlevlerine tüm operatör konsolları üzerinden erişim mümkün olacaktır. ADVENT SYS, sahip olduğu Karar Destek sistemleri ile kullanıcının süratli ve doğru karar vermesini kolaylaştıran, yeni silah ve sensörlerin kullanımında esnek bir yapıyı hedefleyen bir mimariye sahip.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala