Tolga ÖzbekYazarlar

Yeni pist taksi süresini 11 dakikaya indirecek

Açılışı bugün gerçekleştirilen İstanbul Havalimanı’nın 3’üncü pisti ile saatlik kapasite 80 uçaktan 120 uçağa çıkacak. Aslında pist sayısı 5’e çıkacak havalimanından, aynı anda 3 uçak kalkış ve iniş gerçekleştirebilecek. Bu pistin en önemli özelliği ise taksi süresinin 11 dakikaya indirilmesi olacak.

İstanbul Havalimanı ilk açıldığında zemin sorunu nedeniyle pist ile terminal arasındaki uzaklık taksi sürelerini ciddi anlamda artırmıştı. Yaklaşık 30 dakika ile başlayan taksi süreleri, 22 dakikaya kadar çekilmişti. Bu durum özellikle yakın iç hat seferlerinde uçuş süresinin de artmasına neden olmuştu.

Yeni pistle birlikte inişte 15 dakika olan taksi süresi 11 dakikaya iniyor. 22 dakikalık kalkış taksi süresi de 15 dakikaya inecek. Böylelikle özellikle iç hat operasyonu daha hızlı gerçekleştirilebilecek. Hedef, Yüzde 50’lik bir düşme.

NEDEN DAHA KISA

Pist, 3 bin 60 metre olarak yapıldı. Bu uzunluk, normal bir operasyon için gayet yeterli. Diğer iki ana pist ise daha uzun. Burada en, 60 metreden 45 metreye düşürüldü. Bu kısalmanın amacı, pistin hızlı bitirilmesini sağlamak.

AVRUPA’DA İKİNCİ

3. bağımsız pist ile İstanbul Havalimanı, bu sayıda pist ile bağımsız paralel operasyon yapabilen Türkiye’de ilk, Avrupa’da Amsterdam Schiphol Havalimanı’ndan sonra ikinci havalimanı konumuna yükseliyor. 

Hava trafiğinin çok yoğun olduğu havalimanlarındaki sıkışıklığı hafifletmeyi amaçlayan, ikinci “End-Around Taksi Yolu” da yeni pist ile birlikte hizmete girecek. Böylelikle aynı anda iniş kalkış yapılan İstanbul Havalimanı’nda, uçakların yerdeki hareketlerinde kısıtlama olmayacak.

5 ADET PİST VAR

İstanbul Havalimanı, şu an 3 bağımsız ana pist ve 2 yedek pistleri ile 5 adet operasyonel piste sahip olacak. Yeni pist sayesinde hava trafik kapasitesi saatte 80 uçak kalkış-iniş sayısından en düşük 120’ye çıkarken, hava yollarının slot esnekliği de artacak. Yeni pist ile birlikte günlük olarak ortalama 2 bin 800’den fazla iniş kalkışa izin verebilecek kapasiteye ulaşılabilecek.  

HIZLI ÇIKIŞ

Piste ait taksi yolları 23 mt gövde ve her iki kısımda 10.5 mt kaplamalı banket genişliğine sahiptir. Toplamda taksi yolarının genişlikleri, kaplamalı banket dahil 44 mt’dir. Taksi yollarından, 4 adeti kuzeyli operasyonlarda, 4 adeti de güneyli operasyonlarda pisten hızlı çıkışı sağlayacak özelliğe sahip, hızlı çıkış taksi yolu kullanılmıştır. Diğer taksi yolları, enine bağlantı taksi yolları ve boyuna bağlantı hizmeti sağlayan paralel taksi yollarıdır. Toplamda 25 adet taksi yolu içermektedir

KÖTÜ HAVA ŞARTLARINDA İNİŞ

3. bağımsız pist havacılıkta CAT-III olarak adlandırılan en zorlu hava koşullarında iniş ve kalkışa olanak sağlayacak elektrik ve elektronik seyrüsefer sistemlerine sahiptir. Pisti gövde kaplaması asfalt ve beton olmak üzere iki çeşit gövde kaplaması içermektedir. 36 pist başının bulunduğu kısımda ağırlıklı inişlerin olacağı planlanmış ve 375 mt beton kaplama yapılmıştır. Pistin geri kalan kısmı 2685 mt asfalt olarak yapılmıştır. Pistin kaplamalı banketleri de tamamıyla asfalt kaplamadır. 

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. pist uzunluk ve genişliğinin, düşürülmesi garip değil mi? İhalenin teknik şartnamesinde bu detaylar yok mu ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap