Tolga Özbek

Pistlerden elinizi çekin

Bir tarafta Türk Hava Kurumu’nun İnönü, diğer tarafta da Bursa Yunuseli Havaalanı… Nedense yapı sektörünün sadece Türkiye’de değil tüm dünyada gözü yıllar önce kurulmuş meydanlarda, pist yaklaşma hatlarında… Pistlerden elinizi çekin… Çekin ki bu ülkenin havacılığı büyüyebilsin, havacılığın temeli sportif havacılık topraklarımızda kök salabilsin…

Adını Kurtuluş Savaşı’nın önemli savaşlarına veren Eskişehir’in ilçesi İnönü bu günlere pistlerinin kuşatılması ile gündemde. Türk Hava Kurumu kayyum yönetimi merkezin iki pist başına yapılacakları engellemek için büyük savaş veriyor.

Benim açımdan Türk Hava Kurumu denildiğinde akan sular durur. 16 yaşındayken ilk kez gerçek havacılık ile THK’nın İnönü Eğitim Merkezi’nde tanıştım. Gençliğimin üç yazı bu güzel merkezde geçti. Bu nedenle her zaman THK’nın yaptıklarını dikkatle takip ederim. Gün gelir hatalara karşı çıkarım. Haberlerde kantarın ayarı bazen kayabilir ama iyi şeyleri de alkışlarım.

Meydanın iki önemli pisti var. Biri, planörlerin kullandığı 34 pisti. Malum planörlerin motoru yok. Yaklaşmada kısa kalırsa, pist başındaki tarlaya teker koyabiliyor. İşte bu tarlaların da içinde bulunduğu araziyi İnönü Belediyesi kamulaştırmak istiyor.

Buraya bir çocuk bahçesi yapılması planlanıyor. Ya inişte planör kısa kaldığında ne olacak? Olabilecek kazada sorumluluk kime ait olacak?

29 PİST BAŞI EVLERİ

Diğer pist ise 29-11. İnönü tarafındaki 29 pist başına yakın noktalar 1970’li yıllarda çıkan imara göre bazı kişilerin eline geçmiş. Şimdi satış sitelerinde tepelerinde uçan planörlerle birlikte ‘villa yapımı’ için pazarlanıyor. 

Bir tarafta belediye, diğer tarafta villa inşaatı… Hatırlarsanız yolsuzluktan hapse atılan THK’nın genel başkanlarından Emekli Tümgeneral Osman Yıldırım vardı. En büyük projesi İnönü Meydanı’nı golf sahası yapmaktı. Milyonlarca TL harcanıp pistlere çim ekilmiş, golf sahası haline getirilmeye çalışılmıştı…

 

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Pistleri arttırmamız gerekirken mevcut pistleri dahi koruyamamak çok acı… umarım tez elden yanlıştan dönerler; kısa vadeli kaynak sağlanacak düşüncesiyle havacılığın değerli tesisleri yok edilmez

  2. Zaten bu güzide kurum THK’nın başına ne gibi olumsuzluk geldiyse, hep eski başkan Osman Yıldırım yüzünden geldi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap