Tolga ÖzbekYazarlar

Singapur Havayolları A350 ile kargo taşıyor

Bundan 7 ay önceydi. Singapur Havayolları, yaklaşık 20 yıldır İstanbul hattında kullandığı Boeing 777 tipi yolcu uçaklarını değiştirme kararı almıştı. 1999’da son Boeing 747-300 seferi ile İstanbul’dan Singapur’a uçmuş, ilk 777 seferi ile İstanbul’a gelmiştim.

Geçen yıl Aralık ayında bu sefer son 777 uçuşunu yaptım. Ve arkasından ilk Airbus A350 seferi ile İstanbul Havalimanı’na indim.

Aslında yıl Singapur Havayolları için gayet iyi başlamıştı. Uçuşların artırılması gündemdeydi. Yolcular A350’yi sevmişti.

Her şey güzel giderken bir anda Çin’den çıkan koronavirüs darbeyi vurdu. Havayolları önce durdu sonra da finansal açıdan çok sıkıntılı günler yaşadı.

Aylar sonra Singapur’un A350’si yeniden İstanbul’a geldi. Ama bu sefer yolcu değil sadece kargo taşımak içindi. Singapur Havayolları, A350’nin gövde altında 30 tonluk kapasite ile iki ülke arasında kargo taşıyordu. 

Uçağı, Singapur Havayolları’nın Türkiye satış ekibi ile 7 ay sonra tekrar görme şansına sahip oldum. Havayolu 101’in Genel Yayın Yönetmeni Dr. Abdullah Nergiz ile birlikte uçağı inceledik.

Uçak içinde maskesiz dolaşmak yasaktı. Bir daha business class’ı, gerçekten çok başarılı ara sınıf premium ekonomiyi görme şansına eriştim.

Umarım kısa sürede işler yeniden düzelir. Yolculu seferler başlar. Singapur Havayolları, 1 Ağustos’dan itibaren İstanbul’a yeniden uçmaya başlayacak. Bu dönem içinde kargo operasyonları ise sürecek…

 

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ellerinize sağlık, tam sizden beklendiği gibi mükemmel bir yazı olmuş.

    Çok teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı