Videolar

Rusya Hafter’e savaş uçağı gönderdi (video haber)

Libya Mutabakat Hükümeti kuvvetleri, Vattiye Hava Üssü’nü ele geçirerek darbeci Hafter güçlerine karşı önemli bir avantaj elde etti. Bu gelişmelerin ardından Rusya, Suriye üzerinden Hafter’e 6 adet Mig-29 ve 2 adet de Su-24 gönderdi.

Bu uçaklar uydu fotoğraflarında ortaya çıktı. Mig-29 dengeleri değiştirir mi? Hangi özelliklere sahip? Bu uçakları kimler uçuracak?

Tolga Özbek soruyor, yazarımız Hakan Kılıç yanıtlıyor.

 

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Libya’da dengelerin bozulup bozulmayacağı Türkiye’nin bundan sonra alacağı tedbir ve taktiklere bağlı olacaktır. Hafter daha doğrusu (indirekt) Rusların ilk hedefi IHA ve SIHAların operasyonları engellemek olacaktır. Türk Hava Kuvvetlerinin yapılması çok muhtemel olan Hafter’in (=Rusların) hava saldırılarına ANINDA karşılık vermesi Türkiye-Libya arasındaki mesafe bakımından mümkün değil. Tanker uçaklarını ve savaş tecrübeli Türk pilotlarını dikkate alırsak, geriye sadece ”gecikmeli karşılık’ yanı misilleme opsiyonu kalır. Getirilen savaş uçaklarına karşı Bayraktar ve Anka IHA ve SIHA ların hiç bir şansı yoktur. Ayrıca gerek Libya ordusunun, gerekse Türk birimlerinin hava savunmaları MIG ve SU lara karşı yetersiz kalacaktır. İki gün evvel ele geçirilen Vatiyye hava üstünde F16 ları konuşlandırmak düşünülürse, bu zaman alacaktır. Karşı tarafında bu opsiyonu dikkate alacağını düşünürsek, Vatiyye Havaalanın pistlerini kullanılmaz hale getirmekte ihtimaller dahilinde olabilir. Şayet Tunus veya Italya kendi havaalanlarını Türk Hava Kuvvetlerinin F16 larına kullanma izni verirlerse o zaman durum değişebilir. Fakat bütün bunlar Libya’daki savaşın boyutunu önemli derecede değiştirir ve buda beraberinde başka gelişmeler getirebilir.

  2. Ancak varsayımlarınız, Hafter’in UMH Bölgesindeki Türk Destek/Eğitim güçlerine saldırı yapması karşılığında Türkiye’nin hukuki olarak mukabele etmesi (meşru müdafaa veya meşru mukabele…) hakkına sahip olmasına dayanıyor. Aksi takdirde oraya Fırtına, MLRS veya hatta Bora füzelerini gönderip (kısa sürede gönderebilmek ayrıca lojistik olarak zor; elde bunları yükleyip de havadan gönderebileceğimiz C-17’ler yok!!!) bunları da UMH kullanıyor masalını kimseye yutturamayız. Hafter de gerçekten hiçbir saldırıda bulunmazsa, ellerindeki bu uçaklarla bizim TB2’leri rahatlıkla yerde tutarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap