Videolar

Mezarlık mı, yeniden hayata dönüş mü?

Çölde sıra sıra uçaklar… helikopterler… İlk bakışta parçalanacakları günü bekliyor gibi durabilir. Ama gerçekte durum çok daha farklı. Burada hava araçları yeniden gökyüzüne dönebilecekleri günü bekliyor.

ABD’nin en büyük ‘uçak mezarlığı’, Arizona’da Tucson’da bulunuyor. AMARG olarak adlandırılan merkezde 3100’den fazla hava aracı bulunuyor. Hesaplara göre burada bekleyen hava araçlarının toplam değeri 34 milyar dolar.

Kimi uçak-helikopter bir kaç haftalığına geliyor. Bazısı ise çok uzun kalıyor. 50 yıldır tekrar uçmayı bekleyen hava aracı var. Hatta sitemizde 2008’de buraya gelen ve 30 milyon dolar harcanarak tekrar uçurulan B-52 bombardıman uçağının hikayesini paylaşmıştık.

Aslında burası bir uçak mezarlığı değil, uçakların yeniden uçacakları günleri bekledikleri, sistemleri yeniden uçacakmış gibi faal tutulan bir yer. Aynı zamanda da 800 teknisyen bakım merkezinde sürekli görevde.

Malum koronavirüs günlerinde benzer durumlar yolcu uçakları için de geçerli. Uçak mezarlıklarında sistem nasıl işliyor? Burada gerçekleştirilen operasyonlar neler? Bölge seçilirken hangi şartlar göz önüne alınıyor? Niye Türkiye’de böyle bir merkez yok? Tolga Özbek cevaplıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala