HaberlerHava KuvvetleriVideolar

Irak F-16’lardan vaz mı geçiyor?

Irak Hava Kuvvetleri’nin ana vurucu gücünü F-16 uçakları oluşturuyor. Envantere 2015’te girmeye başlayan uçaklar, Balad Hava Üssü’nde konuşlu. F-16’ların bakımları için de üste 70 ABD personeli bulunuyor. 

Ancak son dönemde ABD personelinin bulunduğu üslere artan İran yanlısı grupların saldırısı sonrasında yeni bir karar alındı. ABD, çoğu Lockheed Martin personeli 50 çalışanı ABD’ye çekiyor. 20 personel de Erbil’deki üsse taşıyacak. 

Bu gelişmelerin ardından Irak F-16’larının zaten düşük olan operasyon oranının kısa süre içinde tamamen durması bekleniyor. Bu durum Irak için ciddi bir sorun oluşturacak. Bir taraftan da Irak F-16 yerine idamesi daha basit olan Rus yapısı uçaklar için de görüşmeler yaptığı kulislerde konuşulan konular arasında. 

TOLGA ÖZBEK IRAK HAVA KUVVETLERİ’Nİ DEĞERLENDİRİYOR

 

TÜRKİYE IRAK F-16’LARINI ALABİLİR Mİ

Haberin çıkmasının ardından hem site okuyucularımız hem de YouTube kanalımızdaki izleyiciler Irak F-16’larının Türkiye tarafından satın alınıp alınamayacağını sormaya başladılar. Öncelikle olarak Irak ve ABD arasında yapılan anlaşmaların detayları çok önemli. Bunların incelenmesi gerekiyor. 

Uçakların bir başka özelliği ise Pratt&Whitney imalatı F100 serisi motora sahip olunması. Türk Hava Kuvvetleri ise F-16’larında General Electric imalatı F110 serisini kullanıyor. Yeni bir motor ek maliyet anlamına geliyor.

ABD, Mısır örneğinde olduğu gibi bölgede F-16 satışlarında uçakları daha limitli özellikleri ile satıyor. Örneğin Mısır ve Irak’a F-16 satılırken ABD AIM-120 AMRAAM hava-hava füzelerinin satışına izin vermedi.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. THK tarafından üretilen yerli sivil uçak Türkkuşu T 19-A hakkında ayrıntılı bir video bekliyorum Tolga hocam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap