Videolar

Geleceğin keşif-taarruz helikopteri ‘stealth’ olacak

Stealth yani radar görünürlüğü düşük olması, 5’inci nesil savaş uçaklarının olmazsa olmazı. Sadece dış tasarım değil, silahlarını gövde içinde taşıması, termal olarak etrafa ısı salmaması ve çok sessiz olması da stealth’in diğer özellikleri arasında.

Bu bildiğimiz özellikler bir keşif veya taarruz helikopterine uygulanabilir mi? Aslında bu özellikle Boeing tarafından geliştirilen RAH-66 Comanche helikopterinde denenmişti. Ancak yüksek maliyet nedeniyle projeden vaz geçilmişti. Şimdi yeni proje ile stealth helikopter kavramı yeniden hayatımıza giriyor.

FARA VE STEALTH

ABD Ordusu’nun kara havacılık birlikleri 2017 yılında uzun süredir kullandığı OH-58D Kiowa Warrior helikopterlerini emekli etti. Uzun süredir hem keşif hemde taarruz helikopterleri yok. Ama bir yandan da FARA olarak odlandırılan (Future Attack Reconnaissance Aircraft- Gelecek Taarruz ve Keşif Hava Aracı) büyük bir hızla devam ediyor.

Geçtiğimiz mart ayında ihaleye katılan 5 teklif ikiye indirildi. Bir tarafta Bell tarafından geliştirilen 360 Invictus ve karşısında da Boeing/Sikorsky’nin Raider X modeli var.

Halen iki hava aracı için de taslarım çalışmaları sürüyor. Pentagon, Bell ve Sikorsky’den tasarımlarını 2023’te uçurmasını istedi. Toplam 5 yıllık test ve sertifikasyon sonrasında kazanan 2028’de üretime başlayacak.

Helikopter kavramını başka bir boyuta taşıyacak projenin detaylarını Tolga Özbek anlatıyor. Stealth helikopter konusunda ise yazarımız Hakan Kılıç bilgi veriyor:

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı