Türk Savunma Sanayi

ASELSAN ilk 50’de, TUSAŞ tırmanışta, HAVELSAN artık 100’ler listesinde

Dünyanın önde gelen savunma sektörü dergilerinden Defense News tarafından hazırlanan dünyanın en büyük 100 savunma şirketi listesine bu yıl Türkiye’den 7 şirket birden (ASELSAN, TUSAŞ, BMC, ROKETSAN, STM, FNSS, HAVELSAN) yer aldı. Listeye FNSS ve HAVELSAN ilk defa girme başarısı gösterdi.

Ayrıca Türkiye, firma sayısı açısından 7 firmayla ABD, Birleşik Krallık ve Çin’in ardından 4. sırada yer aldı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, konuyla ilgili sosyal medya hesabı Twitter’dan şu açıklamayı yaptı: “Milli Savunma Sanayiimiz her geçen gün daha da büyüyor. Defence News Dergisi’nin dünyada en fazla ciro yapan savunma şirketleri listesine 7 şirketimiz girdi. Dört yıl önce listede 2 şirketimiz yer alırken bugün bu sayının 7’ye yükselmesi bizi son derece mutlu etti. Listede yer alan şirketlerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Hedefimiz bu listede daha fazla savunma şirketiyle yer almak”

Savunma sektörü Defense News Top 100’de yükseliyor

Başarı grafiğini giderek yükselten ASELSAN, geçtiğimiz yıl 52’nci sırada yer alıyordu. ASELSAN, 2,2 milyar Dolar’a yaklaşan savunma cirosu ile 4 basamak yükselerek 48’inci sırada yer aldı.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, listede üst sıralarda yer almaktan mutlu olduklarını ancak hedeflerinin çok daha yukarısı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Görgün, “ASELSAN ürünleri, dünyanın 65 ülkesinde hizmet vermeye devam ediyor. Güvenlik güçlerimizin, dost ve müttefik ülke silahlı kuvvetlerinin ihtiyaçlarını hızlı ve güvenilir şekilde karşılamak için gece-gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Bunun karşılığında ilerleyen yıllarda bu listede daha da yukarılarda yer alacağımıza inanıyorum. Devletimizin desteğini her zaman ve her yerde yanımızda hissettik.  Bu yolda ASELSAN’a destek veren başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere devletimizin tüm yetkililerine teşekkür ederiz” dedi.

TUSAŞ YÜKSEKTEN UÇTU

Bir önceki yıl 69’uncu sırada yer alan Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) bu yıl 16 basamak birden yükselme başarısı gösterdi. Genel cironun yanı sıra savunma sektörü cirosunu da artıran TUSAŞ, 53’üncü oldu. TUSAŞ’ın hedefi bu yükselişi devam ettirerek ilk 50’ye girmek.

BMC 89, ROKETSAN 91, STM 92, FNSS 98’İNCİ OLDU

BMC, savunma cirosu ile 89’uncu sırada yer aldı. Şirket özellikle Altay Projesi ile gelecek yıllarda daha da yükselmeyi planlıyor. ROKETSAN bu yıl 91’inci, STM 92’nci ve FNSS de 98’inci oldu. Özgün tasarımlarını ihraç eden FNSS, listeye ilk defa girme başarısı gösterdi. 

HAVELSAN İLK KEZ LİSTEDE

Yazılım ve simülasyon konusunda yaptığı çalışmalar ile dikkat çeken HAVELSAN, ilk kez 100 büyük savunma şirketi sıralamasına 99’uncu olarak girdi. Geçen yılı 295 milyon 610 bin dolarlık ciro ile kapatan HAVELSAN, bu listede yerini sağlamlaştırmayı hedefliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap