Uncategorized

Türkiye S-400’lerin ikinci partisini ne zaman alacak?

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, NTV’nin canlı yayınına katıldı. Demir, S-400 hava savunma sistemlerinin ikinci partiyle ilgili atılacak adımları değerlendirdi:

S-400 2. sistem teslimatı ne durumda?

Yaptırımlarda şu aşama bu aşama bizi ilgilendirmiyor. Bizim bir projemiz var. Kaç sistem alacağımızı açıkladık. Buna devam ediyoruz. ABD’nın üst perdeden yaptırım dili hiç bir netice almaz. Tehditler de bizi kararımızdan çeviremez. Bu sistemin bir tehdit oluşturması komik. Örneğin Türkiye’nin F-35 almasında sırların çalınması kadar komik bir durum olabilir mi? Bu sorularımızın cevabını bekliyoruz.

İkinci sistem için doğrudan alım yok. İş birliği modeli olacak. Bunun detaylarını 2. Sistemde konuşacağımızı belirtmiştik. Planlanma, detaylar bunlar zaman alıyor. Bu tür kritik sistemlerde teknik detaylar uzun sürer. Önümüzde belli bir takvim var. Konuşulan konularda ne kadar hızlı yol alırsak o kadar çabuk gider.

Hava savunmada son durum nedir?

Katmanlı bir sistem var. Çok alt katmanda yavaş yavaş devreye giriyor. Korkut var, Roketsan’ın Sungur envantere giriyor. Bunu yıliçinde Hisar A+ izleyecek. 2022’de Hisar O+ teslimatları başlıyor. Siper için çalışmalar devam ediyor.

Ürün gamımız katmanları küçük basamaklarda çıkarak gidiyoruz. İHA ve sürü İHA konuları gündemde. Aynı zamanda tehdit oluşturuyor. Buna lazer silahları, radar sistemleri de eklemek gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap