Savunma

Demir: “Ambargolar bizi pek etkilemedi”

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, NTV’nin canlı yayınına katıldı. ABD’ni CAATSA ve örtümü ambargolar konusunda Demir, “Kısıtlama ve ambargolar bizi pek etkilemedi. Amerikalar CAATSA konusunda “İç kanununumuz” diyor ama F-35 Türkiye’yi cezalandırma girişimi. Kağıt üzerinde metinde ve yaklaşımda çok fazla bir etki yok. Ama psikolojik etkisi ne olur yavaş yavaş göreceğiz. Kritik sistemlerde tam bağımsızlığımızı sağlayacağız. Önümüze çıkan engeller bizi daha çok kamçılar. Ambargoya karşı milli bir duruş gösteriyoruz. Milli savunma şirketlerimiz de bu duruşu gösteriyor” dedi. İşte sorular cevaplar:

Üçüncü ülkelerden bize ambargo var mı?

ABD’nın kararı sonrasında bazı üçüncü ülkeler ABD’ye bakarak hizaya geçiyor. O tavırların bize net bir etkisi olmuyor. Acabanın olduğu ülkeleri görebiliyoruz. Bunu gözlemlemek ilginç.

Türkiye’nin F-35 kaybı ne olacak?

Hukuk konusunda girişimimize şöyle. Önce yerli hukuk şirketleri ile bir çalışma yaptık. ABD’li bazı lobi şirketleri ile değerlendirme yaptık. Bu yeni bir konu değil. İmzalanan sözleşme bir adım. Belirli bir süre çalışacağız. Alma bu sürecinin arkasındayız. Hak kaybı var. Hakkımızı almak için gerek lobi gerek siyasi ve hukuki her türlü adım atılacak. Bu bir ilk çalışma. İlk yaklaşımımız F-35 konusunda Türk şirketleri ABD’li şirketler ile çalışıyor. Hem bizim hem de ABD’li şirketler zarar görebiliyor. Denkleme o şirketleri de çekmek istiyoruz. Çeşitli alternatifler çalışılıyor. 

Bu safha safha. Her adımın kendine göre sonuç alma veya sonrası için planlama yapılıyor. İç hukuk-karşılıklı görüşmeler sorun olursa bu sorun uluslararası alana da taşınır. Sonuçta bu bir iş birliği anlaşması. Kimin ne iş yapacağı tanımlandırılmış durumda. Burada oluşan şey net bir haksızlık. Tek taraflı anlaşmaya da aykırı. Sonuçta bu programa ek yük getiriyor. Tüm proje etkileniyor. Meselenin takipçisi olacağız.

Türkiye F-35 projesine geri dönme opsiyonunu geride mi bıraktı?

Biz geri dönelim modunda değiliz. Ortada bir haksızlık var. Onun giderilmesini bekliyoruz. Türkiye zamanında F-35’te olmak ile ilgili bir irade koydu. Gereklilikleri yerine getirdi. Ortada olan haksızlığı gidermek için ortaya ne çıkar bilmiyoruz. Hak kaybı telafi edilsin diyoruz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap