Uncategorized

Akkuyu’nun yangın simülatörünü Meteksan Savunma yapacak

Meteksan Savunma, Türk Silahlı Kuvvetleri için geliştirdiği acil durum simülatörlerinden edindiği tecrübeyi sivil alanda da kullanıyor. Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin Yangına Müdahale Eğitimi Maksatlı Eğitim Simülatör Kompleksi, Meteksan Savunma tarafından yapılacak.

Akkuyu NGS eğitim simülator kompleksi içerisinde yer alacak Yangın Eğitim Simülatörü, yangınla mücadele yöntemlerinin, bu maksatlı teçhizatı kullanma becerilerinin yanı sıra itfaiyecilerin eğitiminin zorlu koşullarda ve ortamlarda verilmesi maksadıyla geliştirilecek.  

Konteynır tabanlı tesis edilecek sistem, kumanda ve kontrol imkanı, yanma mahalleri, havalandırma ve ısı takip, gaz tespit ve söndürme altyapısından oluşacaktır. Simülatörde, yaşam mahali, elektrik paneli, kablo kanalı gibi günlük yaşamda olası yangınların çıkabileceği yanma mahalleri yanı sıra araç yangınları benzetimi yapılacak. 

Akkuyu NGS eğitim simulatör tesisinin temel özellikleri; 

  • Yangın anında oluşacak ortamın ve şartların gerçekçi modellenmesi,
  • Çevre kirliliğine neden olmadan, iş güvenliği göz önünde bulundurularak, itfaiye hizmeti personelinin eğitimi,
  • Dumandan etkilenen alanlarda, zorlu şartlar altında ve yangına maruz kalmış kişilerin kurtarılması,
  • Solunum için uygun olmayan ortamda, yangın söndürme ve kurtarma eğitimleri sırasında koordinasyonun, en verimli tekniklerin ve müdahale araçlarının uygulanması,
  • Yangına uygun müdahale kıyafeti, teçhizatı ve kullanılacak diğer donanımın kullanımında beceri, bilgi ve pratik becerilerin geliştirilmesi,
  • Eğitim sürecinin operatör tarafından kumanda/kontrolü, sürekli izleme ve kayıt altına alma.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap