Uçuş Tüyoları

Uyku apnesi olanlar, cihazlarını uçakta yanlarına alabilir mi?

Uyku apnesi hastalığı genellikle uyku sırasında horlama veya uykuda solunumun durması olarak tanımlanıyor. Bu hastalığa sahip olanlar uyurken CPAP olarak adlandırılan cihaz kullanıyor. Maske ile kullanılan cihaz, hastaya belirlenen değerde hava vererek solunum kalitesini yükseltiyor. Horlamanın yanı sıra nefes durmasının da önüne geçiliyor.

Uyku apnesi olanlar, CPAP cihazları ile nasıl uçuyor?  El bagajı olarak yanlarına alabiliyorlar mı? Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte cihazların boyutları da çok küçülmüş durumda. Hatta batarya ile çalışanlar da mevcut. 

ÖN REZERVASYON YAPIN

Havayolu şirketine CPAP makinenizi uçak kabinine almak istediğinizi bildirerek rezervasyonunuzu yaptırmalısınız. İlave olarak havayolu şirketi, doktorunuzdan bu cihazı kullanmak zorunda olup olmadığınızı bildirir belge isteyebilir. Kabin içerisinde cihazına uygun güç kaynağı bulunmayabilir. Bu yüzden havayolu şirketi kuru pil ile çalışabilen cihaz kullanmanızı önerebilir.

Hazırlıklarınızı bu yönde tamamlamayı unutmayın. Uçağa binmeden önce check-in sırasında bilgilerin rezervasyon sistemine işlendiğinden emin olun. Uçakta kabin memurlarına da gerekli bilgi havayolu tarafından iletilecektir. Bu konuda sorularınıza kabin memurları cevap verip emniyetle uçmanızı sağlayacaktır.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap