Eğitim

Ultralight pilotluk eğitimi

Son yıllarda tüm dünyada ultralight olarak adlandırılan hava araçlarına ilgi giderek büyüyor. Uygun fiyatları, ekonomik işletme maliyetleri ile öne çıkan ultralightlar için eğitimde neredeyse her ülkenin farklı yaklaşımları mevcut. Ama ortak birleşilen nokta, artısı eksisi ile yaklaşık 25 saatlik temel uçuş eğitimi.

Ülkemizde ise UPL olarak adlandırılan Ultralight Pilot Lisansını, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) onaylı uçuş okulları verebiliyor. Eğitimin iki aşaması var. Birinci aşama yer dersi (43 saat) ikinci aşama da yalnız uçuşların da dahil olduğu 25 saatlik uçuş eğitimi.

Yetirliliğe sahip okullara başvurduğunuzda öncelikle SHGM’nin belirlediği yetkili hastanelerden Sınıf II olarak adlandırılan Sağlık Sertifikası almanız gerekiyor. Savcılık Temiz Kağıdı, fotoğraf, ikametgah, nüfus cüzdanı örneği ve fotokopisi, kan grubu belgesi, imza sirküsü, dilekçe gerekiyor. UPL için herhangi bir okul mezuniyeti aranmamakta. 

Okullar kursları genellikle gruplar halinde açıyor.  Eğitim başlangıcına kadar özellikle sağlık muayenesinin yapılması öneriliyor. İşlem ve onay süreci bazen uzayabilmekte. 

YER DERSİ İLE BAŞLANILIYOR

UPL eğitiminde 42 saat teorik ders ana yapıyı oluşturuyor. Yer dersi konuları arasında Aerodinamik, Hava Hukuku, Meteoroloji, Seyrüsefer, İnsan Performansı, Hava Aracı Genel Bilgisi, İlk Yardım, Genel Havacılık Kuralları bulunuyor.

Yer derslerinin ardından uçuşlar başlıyor. Uçuş eğitimi, 25 saatten oluşuyor. Günde en fazla 2 saatlik uçuşa izin veriliyor. Bu uçuşların da birer saat arayla gerçekleştirilmesi gerekiyor. Uçuş dersleri, öğretmenlik yetkisine sahip pilot eşliğinde yapılıyor.

Uçuş derslerinde temel uçuş bilgilerinin ardından meydan turu çalışmaları ile UPL alacak adayın temel bilgileri kazanması hedefliyor. Acil durumlarda neler yapılacağı uygulamalı olarak gösteriliyor. Aday bu süreçte yalnız uçuşunu da yaptıktan sonra seyrüsefer olarak adlandırılan mesafe uçuşları yaparak tecrübesini ve farklı meydanlara iniş-kalkış yetilerine sahip oluyor.

Eğitimin son aşamasında ise SHGM’den gelen kontrol pilotu eşliğinde bir uçuş yapılıyor. Yazılılardan başarılı olan, kontrol pilotunun da onayını alan adaylar, UPL almaya hak kazanıyor. Tüm bu eğitimin süreklilik sağlaması için 3 ay içinde bitirilmesi ise zorunlu.

HER ŞEY EĞİTİMLE BİTMİYOR

Bir çok kişinin aklına 43 saati yer, 25 saati de uçuş olmak üzere eğitimimi alırım, lisansımı cebime koyarım gibi bir yaklaşım gelse de sahip olunan lisansın korunması, yeteneklerin artırılması için belirli sürelerle uçuşlara devam etmek büyük önem taşıyor. Sonuçta bu eğitim bir temel. Havacılıkta ise eğitim uçuş hayatı boyunca bitmiyor. Sürekli tekrar etmek, öğretmen pilotlar nezaretinde kontrol ve bol bol uçuş yapmak gerekiyor.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. merhaba tolga bey
    ultralight uçak uçuş eğitimi vermeye devam ediyor musunuz ?
    uçuş eğitimi sonrası lisans verebilme yetkiniz var mıdır
    teşekkürler
    eğer lisanslı eğitim veriyorsanız ücreti ne kadardır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap