Uçuş Tüyoları

Ucuz bilet için gizli şehir numarası

Uçak bileti ararken yapacağınız ufak bir değişiklikle fiyatta ciddi bir oynama gerçekleştirebilirsiniz. Yaklaşık yüzde 20 oranında indirim yakalayabilirsiniz. Ancak şimdiden uyaralım, başınız havayolu ile derde girebilir. Hatta kara listeye bile alınabilirsiniz.

Bu satırları okumaya devam ettiğinize göre biletinizi ucuz almayı kafanıza koydunuz. Gelin size ’gizli şehir’ numarasını anlatalım. Hemen bir örnek verelim. İki kişi aynı tarihte bir noktaya uçacaksınız. Örneğin bu uçuş New York – İstanbul olsun. Siz, aktarmasız bir New York – İstanbul bileti araştırın. Arkadaşınız da New York – İstanbul- Batum bileti baksın. Fiyatlara göz gezdirdiğinizde Batum’a olan uçuşun İstanbul’a göre daha ucuz olduğunu göreceksiniz.

Hemen aklınıza şu gelebilir: “Arada bir de İstanbul-Batum seferi var. Neden pahalı?” Bunun tek cevabı var. O da havayolu şirketleri aktarmalı uçuş ile daha fazla yolcunun peşinde olması. Aktarma yapmayan yani doğrudan seferi seçenler zaten o havayolu ile uçmak zorunda. Böylelikle daha fazla ücret ödüyor. Şirketler uçağın doluluğunu etraftan topladığı, aktarmalı gelenlerle yükseltiyor. Bu yolcular için de fiyat daha düşük tutuluyor. Uygulamayı dünyada uygulamayan havayolu yok.

GENÇLER TERCİH EDİYOR

İşte bu açığı da özellikle genç yolcular son zamanlarda çok fazla kullanıyor. Yani New York-Batum bileti alıyor ama İstanbul’da uçaktan iniyor. İş sadece bileti almakla bitmiyor. Bunun da bir çok inceliği var. Örneğin kargoya bavul vermiyor. Kabin bagajı ile seyahat ediliyor. Veya iki uçuş aralığını o kadar geniş seçiyor ki, indikten sonra bagajdan bavulunu alabiliyor. Sonra da elini kolunu sallayıp yoluna devam ediyor. Bu tür uçuşları bulan, yolculara satan siteler de mevcut.

uçak bileti

HAVAYOLLARI İÇİN CİDDİ SORUN

Yolcu mutlu, ucuz uçtu. Ama devam seferine binmedi. Bu durum havayolları için baş ağrısı. Gelir kaybının yanı sıra kayıp yolcunun aranması, meydana gelen rötarlar ve daha da önemlisi güvenlik açığı meydana geliyor. 

Bu nedenle havayolları gizli şehir uygulaması yapanların peşinde. Uçak biletinin çıkış ve varış noktaları için aslında yolcu ve havayolu arasında bir anlaşma olduğunu belirten şirketler, anlaşmanın tamamlanmadığına dikkat çekiyor. Bu uygulamayı sık yapanları kara listelerine alıp uçurmayan havayolları da var. Bazı şirketler ise özel yolcu programına üye olanların millerini kesiyor.

Transit yolcu ağırlığı çok alan havayolları ise bilet alımı sırasında ‘gizli şehir uygulaması yapılamaz’ diye uyarı veriyor. Aksi halde para cezası uygulayacağını belirtiyor. 

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap