Uçuş Tüyoları

Alçılı ayakla uçulabilir mi?

Kimsenin başına gelmesin ama vücudunuzdaki kırık sonrasında ayağınız veya kolunuz alçıya alındı. Bu halde uçağa binebilir misiniz? Ne yapmalı?

Kimse bu durumda uçmak istemez. Ama ya mecbursanız? Uygulanan temel kural, alçı sonrasında en az iki gün uçuşa izin verilmiyor. Bu dönemi lütfen dinlenerek geçirmeni, vücudunuzun duruma intibak sağlaması için çok önemli.

Ayak alçısında eğer alçı, diz altı bölümünde ise rezervasyon yaparken normal koltuk rezervasyonu yapabilirsiniz. Ama alçı, dizi geçiyorsa, ayağınız bükülmeyeceği için özel koltuk rezervasyonu yapmanız ve fazla ücreti ödemeye hazır olmanız gerekmekte. 

Alçının durumuna göre doktorunuz ile konuşarak gerekli hazırlıkları önceden yapmalısınız. Bu tür durumlarda ayağınızı uçuş sırasında uzatmak, yerden biraz da yüksek tutmak sizi rahatlatacaktır.

KABİN MEMURLARINA BİLGİ VERİN

Uçuş sırasında kabin basıncı farklı nedeniyle alçıya bağlı olarak kan dolaşımının etkilenmesinden kaynaklanan uzuvlarda ödem olabilir. Bu da kan dolaşımını etkileyebileceği için bir çok havayolu şirketi alçı uygulandıktan sonraki ilk 24-48 saat arasında uçuşa izin vermez. Uçağa binerken, doktor raporu veya alçının uygulandığı tarihi gösteren bir belgenin yanınızda olması önemlidir. 

Eğer daha öncesinde uçmanız gerekiyorsa havayolu şirketleri genelde alçınızın boydan boya kesilmiş olmasını istemektedir ki herhangi bir şişme olduğunda kan dolaşımınız etkilenmesin. Alçının boydan boya kesilmesi ve uçuştan sonra tekrar alçı uygulanması işlemlerini kendinizin ayarlaması gereklidir.

ACİL ÇIKIŞ KAPILARINDAKİ KOLTUKLARA OTURAMAZSANIZ

Kolunuz veya bacağınızda kırık varsa, acil çıkışlarda oturmanıza izin verilmez. Hareketinizi kısıtlayan ve tek koltuğa sığmanızı zorlaştıran kırık-alçı durumlarında birden fazla koltuk satın almanız gerekebilir. Bu, kırık uzvunuzu yukarda tutularak şişmesini engellemenize de olanak sağlar. 

Pnömatik ateller hava ile şişirilen ve genellikle ilk yardım ekipleri tarafından şüpheli kırıklarda uzuvları hareketsiz tutabilmek için kullanılan plastik aletlerdir. Atel içindeki basınçlı hava uçak içindeki basınç değişikliklerinden etkileneceğinden dolayı uçuş için uygun değildir.

Kabin çalışanlarını bilgilendirmekte fayda var, çünkü uçuş sırasında basınçtan dolayı, bacağınız şişebilir ve hızlı bir şekilde alçının çıkarılması gerekebilir. Bu nedenle, mürettabat gerekli malzemeleri hazırlamaları gerekir. Bazı havayolları yeni takılan alçı ile ( alçıdan 2 günden az bir süre durumunda) seyahatinize izin vermeyebilir.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap