HaberlerUçuş Tüyoları

THY ve Air Serbia ortak yolcu taşıyacak

Türk Hava Yolları ve Air Serbia mevcut kod paylaşımı (codeshare) anlaşmalarını uçuş ağlarındaki ilâve noktalarla genişleterek, ticari iş birliklerini artırma kararı aldı. Anlaşma THY CEO’su Bilal Ekşi ve Sırp Havayolları Air Serbia CEO’su Jiri Marek arasında imzalandı.

Hâlihazırda Belgrad-İstanbul rotalarında ortak uçuş yapan taşıyıcılardan Air Serbia’nın, AnadoluJet’in iki ülke başkenti Ankara ve Belgrad arasındaki uçuşlarına JU pazarlama kodunu eklemesi ve yine Türk Hava Yolları’nın da Air Serbia’nın Niş-İstanbul ve Kraljevo-İstanbul seferlerine TK pazarlama kodunu eklemesi sonucunda ortak uçuşlar genişletilerek, bu hatlardaki yolcuların Türk Hava Yolları’nın kapsamlı uçuş ağına erişimleri sağlandı.

Hangi hatlar için geçerli olacak?

Her iki havayolunun kod paylaşımı yaptığı uçuşlar;

  • Belgrad’dan: Banja Luka, Tivat, Ankara,
  • İstanbul’dan da: Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Dalaman, Gaziantep, Kayseri, Konya, Trabzon, Gazipaşa, Bodrum, Odessa, Kiev, Amman, Kahire, Tel Aviv, Niş, Kraljevo.

Tarafların tarifelerinin birbirini tamamlayıcı yapısı ve karşılıklı işleyen anlaşma ile her iki şirket yolcularının sorunsuz bağlantı olanaklarından yararlanmaları sağlanıyor.

Ortak uçuşlar, Türkiye’nin en büyük şehri ve bölgenin önemli bir uçuş merkezi olan İstanbul’dan Belgrad ve ötesine giden yolcuların yanı sıra, Sırbistan başkenti Belgrad’dan İstanbul ve ötesine seyahat eden yolcular için hızlı ve uygun bağlantılar sunuyor.

THY ve Air Serbia CEO’ları İstanbul’da THY Genel Müdürlüğü’nde bir araya geldi.

“İki ülke ilişkilerine katkı”

Genişletilmiş iş birliği ile ilgili görüş bildiren Türk Hava Yolları CEO’su Bilal Ekşi; “Türk Hava Yolları olarak, kapsamı genişleyen kod paylaşımı anlaşması sayesinde Air Serbia ile olan mevcut iş birliğimizi geliştirmekten mutluluk duyuyoruz. Sırbistan, Türkiye ve Balkanlar’daki birçok destinasyonda yeni ortak uçuşların devreye girmesiyle birlikte yolcularımız daha alternatifli bir ulaşım imkanından yararlanmaya başladılar. Önümüzdeki dönemde karşılıklı hakların artırılması suretiyle yolcularımıza daha fazla uçuş alternatifi sunmayı umuyoruz. Anlaşmanın genişlemesine sağladıkları katkıdan ötürü Sayın Marek ve ekibine de bu vesileyle teşekkür etmek isterim. Bu gelişme hiç şüphesiz, ülkelerimizin ikili ilişkilerinde de önemli bir katma değer olacaktır.” dedi.

Air Serbia CEO’su Jiri Marek ise yaptığı değerlendirmede; “Türk Hava Yolları ile ticari iş birliğimizin gelişimi, 2020 yılı ortalarında, hava trafiğini tamamen değiştiren Koronavirüs pandemisinden sadece birkaç ay sonra başladı. Süreci uzaktan koordine etmek zorunda kalmamıza rağmen, uçuş noktalarımız arasında son derece başarılı bir iş birliğine, devamında yeni noktaları da ilâve ederek imza atmayı başardık. İki havayolu arasındaki kod paylaşımı iş birliğinin gelişmesine bugün burada bizzat imza atıyor olmaktan onur duyuyorum. İki CEO olarak bir arada oluşumuz, gelecek aylar ve yıllar için, umuyorum ki pandeminin zayıflaması ve hava trafiğinin küresel olarak toparlanması ile daha da muntazam bir iş birliğinin şekillenmesini sağlayacaktır.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala