Uçuş Tüyoları

Salgın döneminde yurtdışına uçmak

Gözü kararttınız, salgın döneminde yurtdışına gitmek istiyorsunuz. Örneğin Rusya’ya gitmek için ne yapmanız lazım?

Bu videomuzda Türkiye ve Rusya’dan ortak bir yayına imza attık. Tolga Özbek Türk vatandaşları için yurtdışına çıkış, Moskova Vnukovo Havalimanı’na giden Gazeteci-Yazar-TV Programcısı Siyamend Kaçmaz da Rusya’ya girişte yapılan uygulamaları anlattı:

 

Gitmeden önce bunlara dikkat:

İYİ ARAŞTIRIN: Yurtdışı seyahat için Türk vatandaşı olarak hangi ülkelere gidebileceğinizi önce araştırmanızda fayda var. Havayolları bu konuda web sitelerinde detaylı bilgiler sunuyor. Daha fazla bilgi için gidilecek ülkelerin sağlık bakanlıklarının sitelerine de linkler veriliyor. Nereye ve hangi şartlarda gidebileceğinizi (karantina vb. durumları) inceleyin.

ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI: Bazı ülkeler kapılarını yabancılar için açsa da koronavirüs için ek bir sağlık sigortası talep edebiliyorlar. Bu sigorta ile kaldığınız süreç içinde hastalanırsanız ücretsiz tedavi olabiliyorsunuz. Bu sigortayı nasıl alacağınız konusunda araştırma yapmanızda fayda var.

IATA’DAN VİZE KONTROLÜ: Uluslararası Havayolu Taşıcıları Birliği (IATA) bu konuyla ilgili olarak özel bir site hazırladı (www.iatatravelcentre.com). Hangi ülkenin yolcu kabul ettiğini, genel olarak hangi kuralların geçerli olduğuna buradan bakabilirsiniz. Site İngilizce olarak hazırlanmış. Genel kuralları buradan takip edebilirsiniz. 

TESTİ NEREDE YAPTIRABİLİRİM: İsterseniz testi Türkiye’de en çok dış hat uçuşunun yapıldığı 8 ana havalimanında yaptırabilirsiniz. 110 TL veya 15 Euro karşılığında yaptırabileceğiniz testlerin sonucu 15 dakika ila 2 saat arasında çıkıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan testler size elektronik mesaj yolu ile ulaştırılıyor. İsterseniz uçmadan test yaptırabilirsiniz. 

HANGİ VİZE GEÇERLİ: Uzun süreli vizeye sahip olabilirsiniz ancak pandemi ile birlikte bazı ülkeler son aylarda yeni vize uygulamalarını hayata geçirdiler. Belirli bir dönem için eskiden alınmış uzun tarihli vizelerin geçerliliği bulunmayabiliyor.  Bu uygulama ile ilgili detaylı bilgiyi o ülkenin büyükelçiliğinden veya havayolundan alabilirsiniz

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap