Uçuş Tüyoları

İstanbul-İzmir uçuş süresi ne kadar

İstanbul Havalimanı’ndan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na uçuş süresi toplam 55 dakika sürüyor. Kilometre olarak uçuş mesafesi ise 356 km (192 deniz mili). Uçuşunuz sırasında oluşan karbon emisyonu ise 56 kg.

İstanbul Havalimanı (IATA kodu IST, ICAO kodu LTFM) temeli 7 Haziran 2014 tarihinde atıldı. İlk resmi uçuş, 29 Ekim 2018’de yapılarak faaliyete geçti. Tam kapasite çalışmaya ise 6 Nisan 2019 tarihinde başladı. Toplam 76,5 kilometre kare alana inşa edilen havalimanının birinci fazında terminal kapasitesi 90 milyon yolcu/yıl olarak faaliyete iki paralel pistle geçti. Halen havalimanı İGA şirketi tarafından işletiliyor.

İzmir’de uzun yıllar eğitim amaçlı kullanılan Cumaovası Meydanı’na yeni bir sivil havalimanı yapımı için 1984 yılında temel atıldı. Eski başbakanlardan Adnan Menderes’in adı verilen havalimanı (IATA kodu ADB, ICAO kodu LTBJ) 1987’de hizmete girdi. Artan yolcu sayısı ile birlikte 2006’da yeni dış hatlar, 2017’de de yeni iç hatlar terminali eklendi. Halen işletmesi TAV Havalimanları Holding tarafından yapılan havalimanı 2019’u toplam 9 milyonu iç hat, 3,3 milyonu da dış hat toplam 12,3 milyon yolcu ile tamamladı.

Kaynak: Airmilescalculator.com

(*) Bu süreye taksi yani uçağın terminalden-park pozisyonundan piste başına gidişi dahil değil

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap