Uçuş Tüyoları

İstanbul-Bodrum uçuş süresi ne kadar

İstanbul Havalimanı’ndan Milas Bodrum Havalimanı’na uçuş süresi toplam 1 saat 2 dakika sürüyor. Kilometre olarak uçuş mesafesi ise 455 km (246 deniz mili). Uçuşunuz sırasında oluşan karbon emisyonu ise 64 kg.

İstanbul Havalimanı (IATA kodu IST, ICAO kodu LTFM) temeli 7 Haziran 2014 tarihinde atıldı. İlk resmi uçuş, 29 Ekim 2018’de yapılarak faaliyete geçti. Tam kapasite çalışmaya ise 6 Nisan 2019 tarihinde başladı. Toplam 76,5 kilometre kare alana inşa edilen havalimanının birinci fazında terminal kapasitesi 90 milyon yolcu/yıl olarak faaliyete iki paralel pistle geçti. Halen havalimanı İGA şirketi tarafından işletiliyor.

Bölgeye uzun yıllar Imsık Havaalanı hizmet verdi. Yetersiz kalması nedeniyle Milas Bodrum Havalimanı’nın (IATA kodu BJV, ICAO kodu LTFE) yapım ihalesi 1995’te gerçekleştirildi. Açılışı ise 1998’de yapıldı. Hızla büyüyen havalimanına yeni dış hatlar terminali 2012’de eklendi. TAV Havalimanları Holding tarafından işletilen havalimanına 2014’te yeni bir iç hatlar terminali eklendi. 

Kaynak: Airmilescalculator.com

(*) Bu süreye taksi yani uçağın terminalden-park pozisyonundan piste başına gidişi dahil değil

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı