Uçuş Tüyoları

Bilet 1 dolar ama toplam fiyatı 484 TL

Geçtiğimiz günlerde Türk Hava Yolları’nın alt markası AnadoluJet bir kampanya düzenledi. 1 dolardan başlayan fiyatlarla İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı çıkışlı tek yön dış hat uçuşlar satışa sunuldu.

İlk bakışta 1 dolarlık bilet dediğinizde aklınıza yaklaşık günün kuruyla 6,3 TL’lik bir bilet fiyatı çıkıyor. Ama gerçekte vergilerle birlikte bu biletin toplam fiyatı 483 TL 98 kuruşa yükseliyor. Yani dolar olarak baktığınızda 1 dolarlık bilet 76,6 dolara çıkıyor!

Havayolu şirketi size hangi vergileri ödetiyor, bunları biliyor musunuz? Gelin örneğimiz olan 1 dolarlık bilet fiyatının detaylarına bakalım…

Ekran görüntüsünde bilet gördüğünüz gibi 6 TL gözüküyor. Bu çıplak fiyat. İkinci kalemde fiyata eklenen 118 TL 40 kuruş var. Bu kalem, vergi ve diğer harçlar olarak adlandırılıyor. Örneğin 15 dolarlık havalimanı vergisi bu kalem içinde. Keza havayolunun aldığı diğer vergiler de var.

YAKIT HARCI

Son dönemde yakıt fiyatları düşse de havayolu şirketi 298 TL 57 kuruşluk bir ‘yakıt harcı’ eklemiş. Neredeyse sektör son 15 yıldır yakıt harcı adı altında ek maliyetleri yolculara yansıtıyor. İç hat gibi 1-2 saatlik uçuşlarda bu makul seviyede olsa da uçuş süresi uzadıkça daha da yükselebiliyor. 

İşin ilginci, yakıt harcı aynı mesafede uçan şirketlere göre de değişiyor. THY, AnadoluJet veya Pegasus farklı fiyatlarla yolcuların önüne çıkabiliyor. Şaşırmamak elde değil çünkü aynı uçuşu her üç markada da örneğin Boeing 737-800 ile yapabiliyorsunuz. Nasıl bir fark var, anlamak pek mümkün değil. 

BİLETLEME ÜCRETİ

Vergiler bitmiş değil. Son kalemimiz ise 61 TL’lik biletleme ücreti. Eskiden acenteler belirli bir oranda komisyon alırdı. Bu hey önce kalktı. “Biletleme ücreti” adı altında internet üzerinden satış veya çağrı merkezinin maliyetleri yolculara yansıtılıyor.

Gelelim toplama… 6 TL’lik bilet, 477 TL 98 kuruşluk vergi, yakıt ve biletmeleme giderleri ile size 483 TL 98 kuruşa geliyor… Havayolları bileti belki de sabit tutuyor ama vergiler hep yükseliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala