Uçuş Emniyeti

Yazıcıoğlu kazasından Orhan Birdal ve Ali Arıduru’ya hapis cezası

Zaman aşımına bir ay kala BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile beraberindeki 5 kişinin hayatını kaybettiği 2009 yılındaki helikopter kazasında dönemin DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru ile Adana Jandarma Bölge Komutanı Emekli Korgeneral Ali Lapanta’yı ve Kurmay Başkanı Mazlum Koçoğlu’na ‘görevi kötüye kullanma’ suçlamasıyla hapis cezası çıktı.

Yerel seçim için miting düzenleyen BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu, Kahramanmaraş’tan Yozgat’a giderken tarihler 25Mart 2009’u gösterirken MedAir şirketine ait TC-HEK tescilli Bell206 Long Ranger helikopterinin düşmesiyle hayatını kaybetmişti.

KAZADA 5 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Kazada, Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte Erhan Üstündağ, Yüksel Yancı, Murat Çetinkaya, İsmail Güneş ve helikopter pilotu Mustafa Kaya İstektepe hayatını kaybetmişti. Mahkemede kazayla ilgili olarak FETÖ’nün de parmağının olduğu tespit edilmişti.

HAPİS CEZASI

Kahramanmaraş 5’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Ali Lapanta, Ali Arıduru, Osman Birdal ve Mazlum Koçoğlu karar duruşmasında son kez hakim karşısına çıktı. Duruşma sonunda hakim, dönemin Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal’ı 1 yıl 1 ay, Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru’yu 1 yıl 3 ay, Adana Jandarma Bölge Komutanı Emekli Korgeneral Ali Lapanta’yı 1 yıl 6 ay ve Kurmay Başkanı Mazlum Koçoğlu’yu 1 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırdı.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala