Uçuş Emniyeti

Van’da uçak kazası, 7 şehit

Van’ın Gevaş İlçesi yakınlarında meydana gelen kazada Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait İnsanlı Keşif Uçağı düştü. Bölgeye giden İçişler Bakanı Süleyman Soylu “7 şehidimiz var” dedi.

Gelişmeler hakkında Bilgi veren İçişleri Bakanı Soylu İnsanlı İstihbarat Uçağının Van’dan kalktığını belirterek “2’si pilot 7 personelli insanlı keşif uçağı Gevaş civarında gözden kayboldu. Saat 03.00 civarında uçağımız Artos dağına dağa çarparak kırıma uğradı. 7 personel şehit oldu” dedi.

Van’da akla gelen sorular

EGM’nin açıklaması

“Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı envanterine kayıtlı EM-809 kuyruk numaralı İnsanlı Keşif uçağı Hakkari ve Van illerinin keşif ve gözetlemeye yönelik yaptığı çalışmalarda görev almak üzere Van Ferit Melen Havalimanından görev bölgesine intikal için 15.07.2020 saat 18.34’te havalanmış, görevini tamamladıktan sonra Van Ferit Melen havalimanı ile alçalış için irtibata geçmesinin ardından saat 22.45 itibariyle Van Ferit Melen havalimanı kontrol sahası içerisinde Radar ve Telsiz Teması kaybedilmiştir.

İnsanlı Keşif Uçağımız Artos Dağına çarparak kırıma uğramış kaza sonucu emniyet personeli 7 kahraman arkadaşımız şehit olmuştur.“

Terörle mücadele amaçlı İnsanlı İstihbarat Uçakları bölge yoğun olarak kullanılıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma ve Kara Kuvvetleri’nde Kingair 350 tipi turboprop uçak İnsanlı İstihbarat Uçağı olarak görev yapıyor.

Özel kameralara sahip uçak, aldığı istihbarat bilgilerini yere aktarıyor.

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap