Uçuş Emniyeti

Van’da düşen EM809 uçağı

Dün Van’da 7 emniyet personelinin şehit olduğu kazada düşen EM809 kuyruk numarası Kingair 350 tipi uçak, Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı envanterine 2015 yılında girmişti. Uçağın modifikasyon işlemleri, Eren ve Fatih Özmen çiftinin sahip olduğu ABD merkezli Sierra Nevada Corporation tarafından gerçekleştirilmişti.

İnsanlı Keşif Uçağı olarak adlandırılan platform, sahip olduğu kamera ve diğer sistemler ile geniş bölgede kullanılabiliyor. Benzer uçak modelleri, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yanı sıra Jandarma Genel Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri tarafından da kullanılıyor.

Van’da akla gelen sorular

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ AÇIKLAMASI

“Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı envanterine kayıtlı EM-809 kuyruk numaralı İnsanlı Keşif uçağı Hakkari ve Van illerinin keşif ve gözetlemeye yönelik yaptığı çalışmalarda görev almak üzere Van Ferit Melen Havalimanından görev bölgesine intikal için 15.07.2020 saat 18.34’te havalanmış, görevini tamamladıktan sonra Van Ferit Melen havalimanı ile alçalış için irtibata geçmesinin ardından saat 22.45 itibariyle Van Ferit Melen havalimanı kontrol sahası içerisinde Radar ve Telsiz Teması kaybedilmiştir.

İnsanlı Keşif Uçağımız Artos Dağına çarparak kırıma uğramış kaza sonucu emniyet personeli 7 kahraman arkadaşımız şehit olmuştur”

Van’da uçak kazası, 7 şehit

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına be sevdiklerine baş sağlığı dilerim. Vatan sağ olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap