Uçuş Emniyeti

Uçuşu kaçırmak istemeyen baş pilot ve kazası: 9 ölü

Kanada Kaza Araştırma Kurulu, 26 Temmuz 2019’da meydana gelen Cessna 208 Amfibik Caravan 675 kazasının raporunu açıkladı. Olayın yolcuyu kaçırmak istemeyen çok tecrübeli Baş Pilot Al McBain’in düşük görüş şartları nedeniyle uçuşta ısrar etmesi olarak bulundu. Kazada 9 kişi hayatını kaybetmişti.

Yaşanan olay genel havacılıkta ders niteliğinde ibretlik olduğu için hikaye gibi değil konu başlıkları ile aktarmak istedim. 

Uçak tipi: Cessna 208 Caravan 675 amfibik

Operator: Seair Seaplanes

Kanada-  Vancouver merkezli 1980 kuruluşlu 14 deniz uçağına sahip hava taksi firmasıdır.

Şirket resmi sitesi:

https://www.seairseaplanes.com/

Registration: C-GURL

Kalkış meydan:  Vancouver International Water Airport, BC, Canada

Varış için planlanan deniz iskelesi : Hakai Pass Seaplane Base, BC (YHC), Addenbroke Adası

DETAYLAR:

Hava taksi şirketi ve bölgenin iyi bilinen deniz uçağı firması  ”Seair Seaplanes” e bir hava taksi kiralama talebi gelir. Toplam 8 yolcuyu 66 mil kuzeyde  Addenbroke Adası’nda deniz kenarında bir orman evi yakınlarına uçmak istiyorlardı.

Şirket aynı bölgeye sabah ilk saatlerde benzer uçuşlar yapmıştı fakat hava şartları her saat kötüye gitmekte idi.

Cessna Caravan 208 amfibi tipi olan uçağın pilotu son hava raporlarının kötü olduğunu ve görüşün çok düşük olması sebebi ile uçuşu iptal ettiğini  şirketine bildirdi. Hava şartları düzelmeden de  götürmesinin mümkün olmadığını yolcularına söyledi. 

BAŞ PİLOTUN ISRARI

Fakat Seair Seaplanes pilotu ve aynı zamanda en tecrübeli baş pilot ”Al McBain” işi kaçırmak istemediğini ve kendisinin götürebileceğini, aynı zamanda o bölgeyi iyi bildiğini yolculara söyler.

McBain, hava daha kötüye gitmeden bir an önce kalkmak ister. Diğer pilotlar ile kalkış öncesi son konuşmaları ise; Tırmanmadan, deniz üzeri vadi içi  gideceğini söylemiş. Tecrübeli pilot olunca da hiç kimse sorgulamamış.

Planını çeker ve görüş düşük olmasına rağmen baş pilot imzalı plan kabul edilerek kalkışına izin verilir.  8 yolcusunu alır ve tek pilot olarak kalkışını Vancouver Water Port’tan yapar.

ÖNCE 4500 FEET’E TIRMANIR

Vancouver deniz terminal kontrol sahasından ayrıldıktan sonra, Cessna 208 Caravan uçak deniz seviyesinden 4500 feet yüksekliğe tırmanır ve görerek şartlarda düz uçuşa geçer.

Bu arada görüş düştükçe zaman zaman alçalıp uzun bir süre deniz üzeri 300 feet. (90 mt ) irtifada uçuşuna devam eder. (Radar analizi ile elde edilen veriler)

Telsiz konuşmalarından pilotun VFR ( görerek şartlarda )  uçuşa uygun olmadığını, yaklaşık 1 mil. gibi görüş ile Garmin 1000 ekranı ile uçtuğunu şirketine bildirir.

Radar kayıtlarından uçağın  125 knot’luk bir hava hızını korurken vadi içi deniz üzeri bulut sebebi ile  230 feet (70 mt ) irtifalara kadar alçaldığı gözlendi.

GÖRÜŞ DAHA DA KÖTÜYE GİTTİ

Hava koşulları kötüye gitmişti. Şiddetli yağmur sağanağı ve ”Kelpie Point” civarında görüşün iyice düştüğünü bu sebep ile doğu kıyısı boyunca bir rota sürdüreceğini belirtti ve radar verileri de bunu teyit etti. Bu bölgede vadi içi deniz seviyesi 2 nm. genişliktedir.

Varış yerine 9,7 nm. kala ”Addenbroke Adası” civarında  490 feet. irtifada ve  114 knot hava hızı ile  uçak ağaçlara çarpmaya başladı ve floatlar dallara takılarak ormanlık alana düştü.

Bu üzücü ve trajik kazanın detayları, Kanada hava güvenliği tarafından raporu yeni yayınlandı.

RAPORDAKİ BULGULAR

Rapordan kısaca muhtemel nedenler ve katkıda bulunan faktörlere ilişkin bulguları açıkladı:

1. Uçuş, varış noktasının yakınındaki rapor edilen ve tahmin edilen hava koşulları, görsel uçuş kuralları minimum değerinin (5 km) altında olmasına rağmen, Vancouver Uluslararası Havaalanından ayrıldı.

2. Kalkış kararı, uçuş planlama aşamasındaki Seair pilotu kıdemli personelinin kendine aşırı güven hatası olayın gerçekleşmesinde en önemli faktördür.

3. Pilot, araziye yakınlığı fark etmeden, görüş mesafesi düşük olmasına rağmen Garmin  görsel ekranına güvenerek uçuşa devam etmesi.

4. GARMIN 1000 Görsel ve işitsel uyarı sistemlerinin konfigürasyonu ve Garmin G1000’in birincil uçuş ekranındaki renk belirsizliği,  yükselen araziye karşı pilotu uyarmada etkisiz kalmış, uçuş güvenliğini de tehlikeye atmıştır.

4- Görerek (VFR)  şartların kaybolmasına rağmen pilotun uçağın görsel panel aletlerine aşırı güven kazayı tetiklemiştir.

ŞEREF SEZGİN

Kaynak: Kanada kaza kırım raporu.

Kaza soruşturması Kanada Ulaşım Güvenlik Kurulu’nun yetki ve denetimi altındadır. Bu rapor yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve yalnızca Kanada hükümeti tarafından yayınlanan veya ondan alınan bilgileri içerir.

https://www.tsb.gc.ca

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap