Uçuş Emniyeti

Uçak kazasından 36 gün sonra kurtarıldı

Brezilya’da meydana gelen uçak kazasından 36 gün sonra kurtarılan pilot Antonio Sena, ülkede günün kahramanı oldu.

Sena, koronaviras krizi öncesinde bir havayolunda ikinci pilot olarak görev yapmaktaydı. Ancak krizle birlikte ekonomik sorundan yaşayan şirketinden ayrılmak zorunda kaldı. Girdiği şirket ise Amazon Ormanları’ndaki maden ve çeşitli kuruluşlara malzeme-personel taşıyan bir genel havacılık işletmesiydi.

Görevi zorlu koşullarda Cessna 210 tipi tek motorlu uçağı ile toprak pistlere inip kalkmak, ulaşımı sağlamaktı. 36 yaşındaki Brezilyalı pilot, 28 Ocak günü Cessna 210 uçağı ile Alenquer’den havalandı. Almeirim’e gidiyordu. Uçuş sırasında Cessna 210’un motoru arızalandı. Amazon yağmur ormanına mecburi iniş yaptı.

Çarpmanın etkisiyle kısa süreli baygınlık geçiren Antonio Sena, daha sonra kendine geldi. Etrafını incelemeye başladı. Ama bölgede herhangi bir canlıya ulaşamadı. Günler boyunca hayatta kalma mücadelesini sürdürdü.

6 Mart günü, kazadan 36 gün sonra, ormanda fındık toplamaya çıkan bir ekip tarafından kurtarıldığında tam 25 kilo zayıflamıştı. Pilot uçuş öncesi yanına aldığı ekmekleri yiyerek sağ kaldığını söyledi. Pilot, fındık toplayıcıların motorlu testere sesini duyduğunu ve yaktıkları ateşi görüp onlara eriştiğini söyledi.

Antonio önce hastaneye kaldırıldı. Taburcu edildikten sonra Brezilya TV’de bir röportaja çıktı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap