Uçuş Emniyeti

Belçika F-16’ların uçuşlarını durdurdu

Belçika Hava Kuvvetleri aldığı karar ile envanterdeki tüm aktif F-16’ların uçuşlarını yapılacak teknik kontrollerin tamamlanmasına kadar durdurdu. Bu karar 11 Şubat’ta motorda tespit edilen bir arıza sonrasında alındı.

Yapılan açıklamaya göre, olay 11 Şubat’ta Florennes Hava Üssü’nde meydana geldi. F-16A uçağı göreve çıktıktan kısa bir süre sonra motor arızası yaşadı. Bunun üzerine pilot geri dönüş kararı alarak emniyetli üsse indi. 

Bakım ekibi inceleme yapmak üzere uçakta kullanılan Pratt & Whitney imalatı F100 motorunu indirdi. Yapılan incemeler sonrasına motordaki yüksek sıcaklık nedeniyle bazı parçalarda hasar meydana geldiği ve bu sorunun diğer F-16 uçaklarında da meydana gelebileceği tespit edildi.

Bu inceleme sonrasında Belçika Hava Kuvvetleri filosundaki tüm F-16’lar inceleme yapılması için yere indirilirken, motor üreticisi Pratt & Whitney, üretici Lockheed Martin ve ABD Hava Kuvvetleri’nin ortak çalıştığı açıklandı.

Arızanın giderilmesinin 5 iş günü süreceği ancak yedek parça sıkıntısı nedeniyle sürenin uzayabileceği belirtiliyor.

Raporun Avrupa’daki diğer hava kuvvetlerine de iletildiği açıklanırken, bu sorunun bir başka ülkenin F-16 uçaklarında tespit edilip edilmediği bilinmiyor.

Belçika 1970’lerin sonunda verdiği sipariş ile F-16’nın ilk yurtdışı kullanıcısı olmuştu. Halen Belçika Hava Kuvvetleri’nde aktif olarak kullanılan 54 F-16A ve B modeli bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala