Uçuş Emniyeti

Uçağın düştüğü açıklandı

Endonezya’da Cakarta’dan kalkıştan kısa süre sonra radarla teması kesilen Sriwijaya Havayolları’nın Boeing 737-500 tipi uçağın düştüğü açıklandı. Uçakta bulunan 56 yolcu ve 6 mürettebattan kurtulan olmadı.

Batı Kalimantan bölgesindeki Pontianak’a gitmek üzere Sriwijaya Havayolları’na ait Boeing 737-500 tipi uçak Cakarta Havalimanı’ndan kalkışını gerçekleştirdi. Java Denizi üzerine çıkan uçak ile radar irtibatı kalkıştan 4 dakika sonra kesildi. 

Flight Radar 24 verilerine göre uçak son bir dakikada hızla irtifa kaybetti. 10 bin feet yani yaklaşık 3 bin 300 metreden hızla irtifa kaybederek Java Denizi’ne düştü.

Bölgeye ilk ulaşılanlar balıkçılar oldu. Uçak parçaları ve yolculara ait eşyaları denizde tespit eden balıkçıların ardından bölgeye arama kurtarma ekipleri geldi. Endonezyalı otorite, uçağın düştüğünü doğruladı.

Kazayla ilgili olarak soruşturma başlatılırken Endonezya’da sık sık meydana gelen uçak kazaları tekrar gündeme oturdu. En son kaza 29 Ekim 2018 tarihinde olmuş, Lion Air’e ait Boeing 737 MAX kalkıştan kısa süre sonra düşmüştü.

Kazanın nedeni araştırılırken kısa bir süre sonra 10 Ekim 2019’da ise bu sefer Etiyopya Havayolları’na ait 737 MAX düşmüştü. Kaza raporları, her iki olayda da uçağın MCAS sisteminde meydana gelen arızanın neden olduğu tespit edilmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala