Uçuş Emniyeti

THY’nin ilk 737 MAX uçuşu 13 Nisan’a ertelendi

Türk Hava Yolları’nın daha önceden 12 Nisan’da yapılması planlanan ilk Boeing 737 MAX seferi, 13 Nisan’a ertelendi. İlk uçuş İstanbul Havalimanı’ndan Ankara Esenboğa Havalimanı’na gerçekleştirilecek.

FAA, EASA ve sonrasında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün onayı ile iki yılı aşkın süredir uçmayan Boeing 737 MAX’lere uçuş izni verilmişti. THY, ilk 737 MAX test uçuşunu 9 Nisan Cuma günü gerçekleştirmişti. Atatürk Havalimanı’ndan kalkan TC-LCE tescilli 737 MAX, Marmara Denizi ve Marmara Adası etrafında uçarak sistemleri test etmişti.

İLK SEFER ANKARA’YA YAPILACAK

Başarılı geçen ilk uçuşun ardından Boeing 737 MAX THY adına ilk seferi TK2738 sefer sayısı ile İstanbul Havalimanı’ndan Ankara Esenboğa Havalimanı’na yapacak. Saat 10.00’da kalkacak uçak, 11.00’de Ankara’ya inecek. Yaklaşık bir saat yerde kalacak uçak, saat 12.00’de dönüş uçuşunu yapacak.

İKİ UÇAK

THY öncelikli olarak TC-LCA ve LCE tescilli iki Boeing 737 MAX uçağını kullanacak. Sonrasında filodaki diğer uçakların modifikasyonları tamamlanıp toplam 12 adet uçak sefere verilecek. THY Mayıs ayına kadar uçakları iç hatlarda kullanacak. Sonrasında ağırlıklı olarak Afrika uçuşlarında 737 MAX’lerin görev yapması planlanıyor.

Halen THY’nin elinde 11’i 737 MAX-8, biri de MAX-9 serisi 12 uçak bulunuyor. Bir uçak da Corendon Havayolları’ın filosunda yer alıyor.

Boeing tarafından imalatı tamamlanmış THY’nin 12, SunExpress’in 5 ve Corendon’un da 1 adet 737 MAX uçağı teslimatı bekliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala