Savunma

JF-17 Malezya ihalesinde önde

Malezya Hava Kuvvetleri’nin açtığı 18 uçaklık ihalede, Pakistan ve Çin’in ortak geliştirdiği JF-17 ilk sırada yer aldı. Pakistan Stratejik Formunda yer alan bilgilere göre, Malezya, ihaleye katılan uçaklar arasında yapılan değerlendirmede adayları ikiye indirmişti. JF-17 ile birlikte Güney Kore tarafından geliştirilen FA-50 finale kalmıştı.

Malezya, bir süredir ekonomik kullanım ömürlerinin sonuna gelen Mig-29’ların yerine yeni bir savaş uçağı konusunda çalışmalar sürdürüyor. Toplam 18 uçaklık ihaleye Hindistan geliştirdiği Tejas, İtalya M346, Rusya Y-130, Güney Kore FA-50 ve Pakistan da JF-17 ile katıldı.

Yeni nesil, düşük operasyon maliyeti gibi konuların önde olduğu ihalede Malezyalıların ön değerlendirmesinden sonra JF-17’nin performans açısından FA-50’nin önüne geçtiği ifade edildi. 

İlk defa 2011’de Türk Hava Kuvvetleri’nin 100’üncü yıl kutlamalarında İzmir/Çiğli’de yaptığı gösteri ile dünyaya tanıtılan JF-17, ilk uçuşunu 2003’te gerçekleştirmişti. 2007’de Pakistan Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmaya başlamıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap