Uçuş Emniyeti

Foça’da düşen KT-1 denizden çıkartıldı

İki gün önce İzmir’de Foça açıklarında meydana gelen kazada, motoru duran KT-1 tipi eğitim uçağı denize düşmüştü. KT-1’den pilotlardan biri atlamış, diğeri ise uçağı denize indirmişti.

Kazadan iki gün sonra bölgeye gelen Deniz Kuvvetleri Kurtarma ve Sualtı Komutanlığı’na bağlı ‘TCG Alemdar’ kurtarma gemisi çalışmaya başladı. Denize indirilen dalgıçlar, uçağın yerini tespit etti. Ardından geminin vinci ile KT-1 denizden çıkartıldı. Çalışmalar sırasında bölgedeki deniz trafiği durduruldu.

PİLOTLARDAN BİRİ ATLADI

Kaza, iki öğretmen pilotun bulunduğu KT-1 uçağının diğer KT-1 ile kol uçuşu sırasında meydana geldi. Çiğli’deki 2. Ana Jet Üs Komutanlığı’na dönüş sırasında iki öğretmen pilotun bulunduğu uçağın PT6 tipi motoru durdu. Pilotlar tekrar çalıştırmaya çalışsa da başarılı olmadı.

Fırlatma koltuğu ile Yarbay Hakan Eryılmaz uçaktan ayrıldı. Ancak diğer pilot Albay Ahmet Kendir KT-1’den ayrılamadı. Albay Ahmet Kendir, KT-1’i Foça açıklarında denize indirdi. Uçağa ilk ulaşanlar bölgedeki balıkçılardı. Albay Kendir, balıkçıların çabası ile kokpitten çıkartıldı. Denize inen Yarbay Eryılmaz da kurtarıldı.

Tedavilerine devam edilen pilotların sağlık durumu iyi olduğu Milli Savunma Bakanlığı tarafından açıklandı.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Uçaktaki fırlatma koltuklarından birisinin çalışmaması ilginç ve de kabul edilmesi zor bir durum… Yoksa, Albay pilotumuz uçaktan ayrılmak mı istemedi? Albay pilotumuzu tebrik etmek lazım; uçağı planör gibi su üzerine indirmeyi başarmış. Ama her durumda bu uçak artık kullanılmaz; yine de bir yerde teşhire vs. konulur.

  2. Geçmiş olsun. Denize başarılı inişi gerçekleştiren pilotu mahsur kalmış ta… son çareyi denemiş gibi açıklama ile anlatmak bence fazlası ile haksızlık olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap