Uçuş Emniyeti

THY’den pilotlara ABD’de 5G uyarısı

Türk Hava Yolları, uzun menzilli seferlerde görev yapan 777/787 ve A330/A350 filolarında uçan pilotları 5G konusunda uyardı. Ocak 2022 itibari ile ABD’de havalimanları çevresinde olacak 5G cep telefonu sisteminin uçaklarda özellikle radyo altimetreler üzerinde etkisine dikkat çekildi.

Uyarıda, şu bilgilere dikkat çekildi:

“FAA ve IATA tarafından yayınlanan ve uçak üretici firmalara gönderilen AD ile beraber Ocak 2022 tarihi ile özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde geniş çaplı olarak hayata geçecek 5G telekominikasyon sistemlerinin radyo altimetreler üzerindeki olası etkisine dikkat çekilmektedir. Raporda 5G sistemlerinin özellikle alçak irtifalarda RA üzerinde hatalı işar ve/veya tamamen arıza yapma durumlarına sebep olabileceği ifade edilmektedir.

Şu ana kadar 5G (3.7- 3.98 Ghz) telsiz frekansları nedeniyle tespit edilmiş bir anomali bulunmasa da, gerekli düzenleme yapılana kadar geçici bir tedbir alınması istenmiştir. Söz konusu tedbir USA (ABD) meydanlarını kapsamaktadır.

İlgili AD’de ifade edildiği üzere, herhangi bir USA meydanı çevresinde tehdit oluşturacak bir 5G aktivitesi varsa bu durum NOTAM’larla bildirilecektir”

5G nasıl etki ediyor?

2022 yılında aktif kullanılmaya başlanacak 5G teknolojisinin havacılığı olumsuz etkileyip kazalara sebebiyet verme ihtimali olduğunu bülten ile yayınladı. Kanada hükümeti havalimanlarına yakın 5G baz istasyonlarının kurulumunu yasaklarken Avusturalya ve Fransa benzer adımları atmaya başladı.

FAA; 5G istasyonlarının Uçakların radar altimetre sisteminin  yanlış bilgi vereceği, görüş mesafesinin düşük olması durumunda yaklaşmanın imkansız olacağını belirtti.

Havacılık güvenliği için büyük sorunlar yaşanacağının altını çizdi. Binlerce bitişik olarak yayın yapan 5G istasyon radyo dalgaları ile uçak sistemlerinin baş edemiyeceğinini belirtti.

RADAR ALTIMETRE; Arazi Önleme ve Uyarı Sistemleri (TAWS) yere yakınlık sistemi için yeni standartların getirilmesi, yeni teknolojiler bulunmasının yıllar alacağını ve bu dönemde bir çok olumsuzlukların yaşanacağı belirtildi.

FAA: Tüm uçakların SATCOM’larında sorun yaşanacak

Satcom sistemi esas olarak okyanus operasyonlarında kullanılsa da, pilotun uçak kalkmadan önce çalıştığından emin olması gerekiyor. Ancak havaalanının yakınında bir 5G istasyonunuz varsa, parazite neden olabilir. Satcom’unuzu kilitleyemezseniz, sistemin çalışır durumda olduğunu doğrulayamazsınız, dolayısıyla yola çıkamayabilirsiniz. Bunun maliyetli operasyonel olarak çok yüksek olacaktır.

FAA, 5 Aralık’tan itibaren 5G kablosuz ağlar için bazı ek spektrum kullanmaya başlama planına ilişkin hava güvenliği endişeleri hakkında Federal İletişim Komisyonu ile görüşüyor.

Ayrıca pilotların, uçuş sırasında 5G ile donatılmış tüm taşınabilir elektronik cihazların kapatılması veya uçak moduna alınması gerektiğini yolculara hatırlatmasını tavsiye ediyor.

FAA, “özellikle alçak irtifa operasyonları sırasında, radyo altimetrelerine bağlı olan güvenlik sistemlerinin ve diğer ekipmanların yeteneklerinde bozulma” potansiyeli konusunda uyardı.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala