Uçuş Emniyeti

Rekor paraşüt atlayışı ölümle bitti

ABD’de gerçekleştirilecek 41 bin feet’ten tandem paraşüt rekor atlayışı ölümle sonuçlandı. Milli paraşütçü Thomas Noonan,  Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye çalışırken yaşamını yitirdi.

Olay, Tennessee, Memphis semalarında meydana geldi. İki eğitmen paraşütçü Jim Wigginton ve Thomas Noonan uçakla 41 bin feet irtifaya çıktı ve tandem atlayış hazırlıklarına başladı. İki paraşütçü de uçak içinde özel kıyafet ve oksijen sistemi kullanılıyordu.

Atlayış için kapı açıldı. İki paraşütçü ve kameraman yerini aldı. Ancak o irtifada T. Noonan’nın kullanması gereken oksijen sistemi arızalandı ve anında hipoksi yaşamaya başladı.

Thomas Noonan’nun sırtındaki oksijen sistemi uçaktan atlamadan arızaya girmiş ve titremeye başlayarak bilincini kaybetmesine sebep olmuştu.

Atlayış iptal edilerek uçak hızla alçalma ile meydana inişe geçti. sürekli kalp masajı yapılmasına rağmen 47 yaşındaki milli paraşütcü yaşamını kaybetti. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Hipoksi nedir?

Hipoksi, oksijen tüketen organizmanın dokularını yeterince oksijenle besleyemesi sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Basitçe oksijen yetmezliği de denilebilir. Yüksek rakımlı uçuşlarda, düşük seviyelerdeki dalışlarda hipoksi görülebildiği gibi belli başlı rahatsızlıkların sonucunda da hipoksi oluşabilir. Uçuş sırasında nadiren görülse de uzman yardımı gerektiren ciddi bir rahatsızlıktır.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala