Uçuş Emniyeti

Milano’da PC-12 kazası: 8 ölü

İtalya’nın Milano kenti yakınlarında meydana gelen özel uçak kazasında 8 kişi hayatını kaybetti. PC-12 tipi tek motorlu turboprop YR-PDV tescilli uçak, Milano-Linate Havalimanı’ndan kalkıştan kısa bir süre sonra binaların üzerine düştü.

Elde edilen şu anlık verilere göre, İsviçreli Pilatus şirketi tarafından tasarlanan tek motorlu turboprop PC-12/47E tipi uçak, iki pilot ve 6 yolcusu ile Milano-Linate Havalimanı’ndan 36 pistinden yerel saatle 13:04’te kalktı. Kalkış sonrasında pilotlar kule ile temas kurarak tırmanışa geçti.

Flightradar24 verilerine göre uçak tırmanmaya başladı. Ancak tırmanış 5300 feet irtifada durdu. Saat 13:07’de PC-12 tipi uçak hızla irtifa kaybetmeye başladı. Yüksek varyo ile alçalan uçak, havalimanı yakınlarındaki inşaat halinde bulunan binaya çarptı.

Uçak binaya vurmasıyla birlikte yanarken ilk müdahale Milano İtfaiyesi tarafından gerçekleştirildi. Yapılan açıklamada uçakta bulunan ikisi pilot toplam 8 kişiden kurtulan olmadı. Kazanın boş ve inşaat halindeki bir binaya çarparak gerçekleşmesi ise büyük bir faciayı önledi.

PC-12’nin Romen tesciline sahip olduğu, uçağın Aviroms Rent A Car şirketinin portföyündü bulunduğu bildirildi. Kazayla ilgili olarak İtalyan Kaza Kırım Araştırma ekipleri çalışmalarına başladı.

UZUN SÜREDİR ÖLÜMLÜ KAZASI YOKTU

İsviçreli Pilatus şirketinin dünyada çok satan yüksek performanslı turbopro uçağı olan PC-12’nin en son ölümlü kazası 2017’de ABD’de meydana gelmişti. Uçakta bulunan 3 kişi hayatını kaybetmişti.

1994’te hizmete giren uçaktan bu güne kadar 2 bine yakın imal edildi. PT6 tipi turboprop motoru ile kısa meydanlara rahatlıkla inip kalkabilen PC-12, saatte 500 kilometre hıza çıkabiliyor. Kabin kapasitesi 6 ila 9 yolcu arasında değişen uçağın fiyatı ise yaklaşık 4,4 milyon dolar.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap