Uçuş Emniyeti

Menderes’in uçak kazasının son tanığı

Tarihler 17 Şubat 1959’u gösterirken Başbakan Adnan Menderes ve yanındakilerini Londra’ya uçuran Türk Hava Yolları’na ait Viscount tipi dört motorlu yolcu uçağı, Gatwick’e inişte düşmüştü. Başbakan Menderes’in kurtulduğu kazada, dönemin THY Genel Müdürü de dahil olmak üzere 8 mürettebattan 5’i, 16 yolcudan da 9’u hayatanı kaybetmişti.

Kazadan kurtulanlardan biri de Başbakan Menderes’in Özel Kalem Müdür Yardımcısı Şefik Fenmen’di. Kazayla ilgili uzun yılar konuşmayan Şefik Fenmen, 17 Şubat 1959’da yaşananları, 57 yıl sonra Arşiv Odası’nda Aylin Yazan’a anlattı. Ne yazık ki Fenmen, 13 Mayıs 2018’de hayatını kaybetti.

 

KAZA NEDEN OLDU

Başbakan Adnan Menderes, Londra’ya Kıbrıs konusunda görüşme yapmak üzere gidiyordu. Kendisine THY’nin o yıllardaki en modern yolcu uçağı olan TC-SEV tescilli Viscount tahsis edilmişti. İstanbul Yeşilköy’de başlayan yolculukta Roma’da yakıt ikmali yapıldıktan sonra Londra Heathrow Havalimanı’na uçuş planlanmıştı.

Ancak Heathrow Havalimanı’nda hızla düşen görüş sonrasında TC-SEV uçağı görüşün daha iyi olduğu Londra’daki Gatwick Havalimanı’na yönlendirildi. 09 pisti için ILS yaklaşması yapmak üzere pilotlar 4000 feet’ten alçalarak 1500 feet’e indi. 280 başkan ILS’in yapılacağı 090’a dönüş sırasında uçak rotadan kaymaya başladı. Pist başına yaklaşık 5 kilometre mesafede TC-SEV uçağı ormanlık alana düştü. 

Kazayı hafif yaralı atlatan Başbakan Menderes’e ilk müdahaleyi kazayı gören Tony Bailey ve hemşire olan eşi Margaret yaptı. Menderes daha sonra hastaneye kaldırıldı ve tedavisine orada devam edildi.

Kaynak: BBC

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap